5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda konut dokunulmazlığının ihlali suçu
The crime of the violation of dwelling immunity in Turkish Penal Code numbered 5237
  1. Tez No: 504083
  2. Yazar: HÜSNÜ AYBEG YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BİRTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bireyin hak ve özgürlükleri içerisinde yer alan ve uluslararası sözleşmeler ile güvence altına alınan konut dokunulmazlığı hakkı Anayasamızın 21. maddesi ile iç hukukumuzda koruma altına alınmıştır. Bu hakkın ihlali de TCK 116. ve 119. maddelerle cezai müeyyideye bağlanmıştır. Konut dokunulmazlığının ihlali, gerekçeye göre;“kişinin kendisine özgü barış ve sükûnunu ve yuvasındaki yaşamının sulh ve selametle cereyanı için var olması gerekli güvenlik duygusunun sarsılmasını”ifade etmektedir . Bu suç tipiyle, yalnızca konut içerisindeki bireyin barış, güven ve huzur içerisinde yaşamını idame ettirmesi korunmamakta, konutun eklentisi ile işyeri ve eklentisi de ceza yaptırımı ile koruma altında olduğundan, bu yaşam alanlarındaki birey özgürlüğü de korunmaktadır. Bu çalışmada, konut dokunulmazlığının ihlali suçunun düzenlendiği 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 116 ve“Ortak Hüküm”başlığı altında düzenlenen 119. maddeleri, 765 sayılı (mülga) Türk Ceza Kanunu'nun 193 ve 194. maddelerindeki konut dokunulmazlığının ihlali suçunun eski hali incelenerek, teoride ve uygulamada öne sürülen görüşler ışığında açıklanacaktır. Konut dokunulmazlığının ihlali suçu 5237 sayılı TCK'nın“Özel Hükümler”başlıklı ikinci kitabının“Kişilere Karşı Suçlar”başlıklı ikinci kısmının“Hürriyete Karşı Suçlar”başlıklı yedinci bölümünün 116. maddesinde, nitelikli hali de 119. maddesinde düzenlenmiştir. 765 sayılı (mülga) TCK'da ise“Cürümler”başlıklı ikinci kitabının“Hürriyet Aleyhine İşlenen Cürümler”başlıklı ikinci babının“Mesken Masuniyeti Aleyhinde Cürümler”başlıklı dördüncü faslının 193 ve 194. maddelerinde düzenlenmişti. Bu çalışma üç bölüm halinde hazırlanmış olup; birinci bölüm ile ulusal ve uluslararası belgelerde konut dokunulmazlığı hakkı, ikinci bölüm ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen konut dokunulmazlığının ihlali suçunun konusu, unsurları, kusurluluğu kaldıran ve azaltan halleri, üçüncü bölümde konut dokunulmazlığının ihlali suçunun özel görünüş biçimleri, benzer suçlardan farkı, yaptırımı ve yargılaması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The right to inviolability of domicile, that is one of individual rights and freedoms and is guaranteed by international conventions has been taken under protection by our 21st article in the Turkish Constitution. Also violation of this right is penalised by Turkish Criminal Law. The violation of the inviolability of domicile according to the reason means losing the feeling of confidence which is necessary for individual's own peace and tranquility and also for existing of the peace and security of his hearth and home. Not only the individual in the dwelling resides in peace, and security, the freedom of individuals in these habitats is also protected by this crime by the reason of fact the workplace and its extension is under guard by penal sanction. The article of 116 and 119 of Turkish Penal Code with no 5237 where the violation of the inviolability of domicile exist in Turkish Penal Code were examined and the old case of the violation of the inviolability of domicile crime existing in the articles 193 and 194 of Turkish Criminal Code with no 765 were reviewed and the theme of our thesis was clarified by the supreme court decisions. The crime of violation of dwelling immunity was regulated in the article 119 and 116 of section seventh entitled“Offences Against Liberty”which place in the second part entitled“Offenses Against the Person”in the second book of entitled“Special Provisions”of TPC numbered 5237.It had been regulated ın the TPC numbered 765, ıt had been regulated in articles 193 and 194 of the fourth part entitled“Violation of Dwelling Immunity”of the second book, entitled“Offenses Against Civil Liberty”of the second book, entitled“Crimes”. This study was prepared in four sections; in the first chapter the right to immunity of domicile was examined by the national and nternational documents; in the second chapter, violation of dwelling immunity and ıts postulate regulated in the Turkish Criminal Law numbered 5237; in the third section the legal elements to violation of dwelling immunity crime and finally in the fourth chapter, the qualified cases, special forms, the sanction and the prosecution of the violation of dwelling immunity crime was examined.