Okul öncesi eğitimde alan gezilerinin uygulanmasına ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Investigation of teacher opinions on the application of field trips in pre-school education
- Tez No: 504082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZBAN TEPELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada okul öncesi eğitimde alan gezilerinin planlanması ve uygulanmasına yönelik mevcut durumu saptamak ve okul öncesi öğretmenlerinin alan gezilerine yönelik tutum, davranış ve görüşlerinin cinsiyet, yaş, çalışma yılı, mezun oldukları fakülte, eğitim durumu, kurum türü değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada betimleyici yöntemlerden alan taraması (survey) modeli ile nicel ve nitel araştırma metotları birlikte kullanılmıştır. Araştırmaya 505 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin alan gezileri ile ilgili görüşlerini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen, ''Okul Öncesi Eğitimde Alan Gezilerini Değerlendirme Aracı'' okul öncesi öğretmenlerine uygulanmıştır. Okul öncesi eğitimde alan gezilerini değerlendirme aracından elde edilen veriler Spss 22:00 programı ile kodlanmış ve analiz edilmiştir. Analiz sonucunda; Okul öncesi öğretmenlerinin görüşlerine göre alan gezilerinin çocuklarda en çok desteklediği alan sosyal gelişim alanı iken en az desteklediği alan ise öz bakım becerileri gelişim alanıdır, okul öncesi öğretmenleri alan gezilerini planlama süreçlerine bir eğitim yılı içinde 1 ya da 2 kez dahil etmektedirler ancak tehlikeli ve riskli durumlar alan gezilerinin uygulama sıklığını olumsuz etkilemektedir. Alan gezisi düzenlenecek yer seçiminde öncelikle kazanım ve göstergeler dikkate alınırken, alan gezilerinin zamanını belirlerken ise özel gün ve haftalar takviminin öncelikle tercih edildiği görülmüştür. Alan gezisi yapılacak mekân olarak öncelikle yakın çevre gezileri tercih edilirken, en son tercih edilen gezi alanı ise doğal mekânlardır. Alan gezilerinin uygulanmasına yönelik okul öncesi öğretmenlerinin tutum, davranış ve görüşleri yaş, mezun oldukları fakülte, çalıştıkları kurum türü değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterirken cinsiyet ve eğitim durumu değişkenlerine göre farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the current situation about planning and implementation of field trips in preschool education and to examine whether preschool teachers' attitudes towards field trips change according to their gender, age, year of study, the faculties they graduated from, educational background and institution they are currently working. Along with quantitative and qualitative research methods, survey model is also used as descriptive research method. 505 preschool teachers have participated in the research. To find out opinions of preschool teachers about field trips, '' Assessment Tool for Field Trips in Preschool Education '' -developed by the researcher- has been applied. The data obtained through assessment tool for field trips in preschool education are coded and analysed with the SPSS 22:00 program. The analysis reveals that field trips contribute mostly to the social development of kids and they contribute least to their self-care ability according to the teachers. Preschool teachers include field trip in their plans once or twice during school year and slippery slopes and dangers in its nature negatively affect the frequency of it in plans. Achievements and indicators are taken into consideration in the selection of destinations for field trips, and the time is mainly determined according to special day and week calendar. İmmediate surroundings are preferred most and natural places least. The attitudes and opinions of pre-school teachers towards field trips differ significantly according to the variables of age,faculties they graduated, the type of institutions they work, but it doesn't show a significant difference regarding to teachers' educational background and their gender.