Reading İzmir Culture Park through women's experiences: Matinee practices in the 1970s' casino spaces
İzmir Kültürpark'ı kadın deneyimleri üzerinden okumak: 1970'lerin gazino mekanlarında matine pratikleri
- Tez No: 504090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA MELTEM GÜREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Sosyoloji, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Sociology, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
1936 yılında kuruluşundan bu yana İzmir Kültürpark, modern değerleri ve koşulları içinde barındıran sosyal tesis ve eğlence mekânlarıyla ve bu koşullara adapte olmayı sağlayan bir araç olarak, Türk modernliğinin tarihsel bir göstergesi haline gelmiştir. Canlı müzik eşliğinde yemekli eğlence hizmeti veren gazinolar, parkın kuruluşundan itibaren parkın önemli bir tamamlayıcı parçası olmuşlar; fakat eğlence sektöründeki değişen taleplere, beraberinde doğan mekânsal ihtiyaçlara ve 1970'lerde kadınların değişen sosyal konumlarına cevap olarak 1970'lerde daha önceki kültürel formlarından ve estetiklerinden farklılaşarak var olmuşlardır. Bu farklılığı değerlendiren, bunun nasıl ortaya çıktığının izini süren bu çalışma, İzmir Kültürpark'ın değişen eğlence kültürünü ve kadınlar için alternatif bir mekân olarak ürettiği matineleri ele almaktadır. Bu çalışma, kadının mekansallığının anlamsal tabakalarını araştırarak ve tanıtarak, Kültürpark'ın var olan tarihçesi üzerine temellendirilirken, aynı zamanda kadınların sosyal aktivitelerde rol almasını matinelerin nasıl teşvik ettiğini, kadınların bu kamusal alanı nasıl deneyimlediklerini ve modernliği sonuna kadar yaşamak için kadınların matineleri nasıl dönüştürdüklerini ele alarak cinsiyet çalışmalarına da katkıda bulunmaktadır. Kadınların İzmir Kültürpark gazinolarını soyut mekândan yaşayan mekâna dönüştürmesinden yola çıkan çalışma, gazinonun kısıtlı mekanında ve matinenin kısıtlı zamanında dahi olsa kadınların İzmir Kültürpark mekanlarını hem kullanıp, hem de dönüştürürken, nasıl özgürlüğün keyfini çıkardıklarını ve Türkiye'de 1970'li yılların toplumsal sınırlarını nasıl zorladıklarını göstermektedir. Çalışma 'herstory (kadının hikayesi)' kavramını bizlere aktarırken, bu sosyo-mekansal dönüşümü bellek, cinsiyet ve Lefebvre'in mekan teoremleri üzerinden kurguladığı üçlü teorik yapısıyla derinlemesine incelemektedir.
Özet (Çeviri)
From its establishment in 1936, Izmir Culture Park (ICP) became a historical marker of Turkish modernity, with its leisure and entertainment spaces celebrating modern values and conditions, while functioning as a medium for adapting them. Casinos, entertainment spaces with live music and food service, were a significant component of the park's entertainment life from the very beginning. They diverged from their earlier cultural forms and aesthetics during the 1970s in response to the demands in the entertainment sector and the accompanying spatial needs, as well as women's changing social position in the 1970s. Charting this divergence, and tracing how it came about, this study examines the ways in which ICP's changing entertainment culture led the way in producing an alternative space -the matinee- for women. This study builds on existing histories of ICP by investigating and introducing new layers of meaning on women's spatiality. It contributes to gender studies by analyzing how matinees encouraged women to participate in leisure activities, how women experienced this public space, and how they transformed it through their practices in living out their modernity. Women transformed the abstract space of ICP casinos into lived space. By pushing the 1970s social boundaries in Turkey, women both used and transformed the spaces of ICP as they took the opportunity to enjoy their freedom, albeit within the limited space of the casino and the limited time of the matinee. This study deeply investigates this socio-spatial transformation, within a tripartite theoretical structure of memory, gender and Lefebvrian spatial theories, in order to convey 'herstory'.