Biyolojik sıvılardan meropenem'in yüksek performanslı sıvı kromatografisi ile miktar tayini
A high performance liquid chromatography method for the quantitative determination of meropenem in biological fluids
- Tez No: 504109
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OLCAY SAĞIRLI, PROF. DR. GÜLAÇTI TOPÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Meropenem, parenteral olarak kullanılan ve insanlardaki dehidropeptidaz-1'e (DHP-1) karşı relatif olarak stabil olan bir karbapenem antibiyotiktir. Bundan dolayı DHP-1 inhibitörü ilavesine gerek yoktur. Meropenem, yaşamsal önem taşıyan bakteri duvarı sentezini bozarak bakterisid etki gösterir. Bu tez çalışmasında çeşitli enfeksiyonların tedavisinde kullanılan Meropenem'in insan serumundan kantitatif tayini için seçici ve hassas yeni bir yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi geliştirilmiş ve valide edilmiştir. Geliştirilen bu yöntemde sabit faz olarak 30°C sıcaklıkta C18 kolon (3,9 x 150 mm; 5 µm), metanol: asetik asit çözücü karışımı hareketli faz olarak kullanılmış ve gradient programlama uygulanmıştır. Ayrım 1 mL/dk akış hızında ve 300 nm dalga boyunda DAD (diyot sıralı dedektör) dedektörle gerçekleştirilmiştir. Meropenem'in serumdan ekstraksiyonu için o-fosforik asit: metanol çözücü karışımı ve iç standart olarak Doripenem kullanılmıştır. Katkılı serum örneklerinde konsantrasyona karşılık gelen pik alan oranları kullanılarak elde edilen ölçü eğrisi 0,2-60 µg/250µL konsantrasyon aralığında hazırlanmış, tayin sınırı ve gözlenebilme sınırı sırasıyla 0,3 ve 0,08 µg/mL olarak bulunmuştur. Yöntemin klinik uygulanabilirliğini test etmek amacıyla, farklı enfeksiyonlara sahip hasta gönüllülerin 1000 mg ilacı intravenöz olarak almalarının ardından farklı saat aralıklarında serum örnekleri toplanmış ve Meropenem'in terapötik ilaç monitörizasyonu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Meropenem is a carbapenem antibiotic that is relatively stable against dehydropeptidase-1 in humans and used parenterally. For this reason, there is no need to add DHP-1 inhibitor. Meropenem, bacterial wall synthesis exerts a bactericidal action by disrupting vital. In this study, a new, selective and sensitive high performance liquid chromatographic method has been developed and validated for the quantitative determination of Meropenem, is used in the treatment of various infections, in human serum. In the developed method, C18 column (3,9 x 150 mm; 5 µm) was selected as stationary phase at 30°C and methanol: acetic acid solution mixture was used as mobile phase with gradient programme. Chromatographic separation was carried out at a flow rate of 1 mL/min and detection was performed at 300 nm with DAD (diode array detector) detector.Doripenem was selected as an internal standard and ortho-phosphoric acid: methanol solution mixture was used for the extraction from serum samples of Meropenem. Calibration curve of spiked serum samples was achieved by plotting the ratio of concentration versus peak areas in concentration range of 0,2-60 µg/250 µL and LOD and LOQ values were found as 0,08 ve 0,3 µg/mL, respectively. In order to test the clinical applicability of this method, the patient volunteers with different infections after taking 1000 mg of intravenous drug, serum samples were collected at different time intervals and therapeutic drug monitoring of Meropenem has been investigated.