Mukayeseli Hukukta devlet sırrı
State secret in Comparative Law
  1. Tez No: 504120
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK YETİŞKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KESKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Temel olarak, vatandaşının huzur ve refahı için var olan“Devlet”in yükümlülükleri çeşitlidir. Bu yükümlülüklerden en önemlilerinden birisi, hem kendi hem de vatandaşının varlığına tehdit niteliği taşıyan olgulara karşı savunma, başka bir deyişle koruma yükümlülüğüdür. Korumak ve korunmak güdüsüyle, devletin sırlarını saklama arzusu kişinin temel hak ve hürriyetleri ile çatışma haline gelebilir. Bu durumda kişinin temel hak ve hürriyetleri ile arasında hassas bir denge kurulması gerekmektedir. Böylesine hassas bir dengenin ne tek başına idarenin uygulamalarıyla ne de başlı başına yargı kararlarıyla korunması mümkündür. Bunun dışında, idarenin antidemokratik eğilimler içinde bulunması, yolsuzlukları gizlemek istemesi gibi sebepler birtakım bilgileri devlet sırrı adı altında gizlemek istemesine sebebiyet verebilir. Bu sakıncaların önüne geçebilmek ve bahsi geçen hassas dengeyi koruyabilmek için pozitif düzenlemeler bu konuda önemli bir yere sahiptir. Çalışma, gizliliği ve dolayısıyla devlet sırlarını bu hassas denge etrafında ele alarak; Türk ve Yabancı mevzuatlar ile Uluslararası Belgeler ışığında devlet sırlarının hukuk âlemindeki yerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Basically, the obligations of the“State”for the peace and well-being of its citizens vary. One of the most important of these obligations is the defense, in other words the protection obligation, against the events that threaten both the self and the citizen. The desire to protect and preserve the secrets of the state may become a conflict with the fundamental rights and freedoms of the person. In this case it is necessary to establish a delicate balance between the fundamental rights and freedoms of the person. It is possible that such a delicate balance can not be protected by its own applications, nor by judicial decisions on its own. Apart from that, it may cause the wish to hide under the name of the state secret some facts such as the inclusion of antidemocratic tendencies in the mind, the desire to conceal the corruption. Positive regulations have an important place in this regard in order to be able to overcome these inconveniences and to maintain the delicate balance that is betting. Taking the work, focus on the place of state secrets in the law world, confidentiality and consequently around this delicate balance, within Turkish and Foreign legislation and International Documents.