'What i need is more than a job': A Self-Determination Theory based profile of disconnected and working youth in Turkey
'Bir işten daha fazlasına ihtiyacım var': Türkiye'de kopuk gençliğin ve çalışan gençlerin Öz-Yönetim Kuramı'na dayanan profil analizi
  1. Tez No: 504128
  2. Yazar: ÖZGE KANTAŞ YORULMAZLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Hali hazırda ne çalışan ne de herhangi bir eğitim programına kayıtlı olan genç nüfus için“kopuk gençlik”terimi kullanılmaktadır ve OECD ülkeleri arasında Türkiye en yüksek kopuk gençlik yüzdesine sahiptir. Bu sorun eğitim ve istihdam politikalarıyla çözülmeye çalışılsa da bu gençlerin psikolojik sağlığı ve esenliği bir başka önemli noktadır; ancak literatürde eksiktir. Bu amaçla, insan motivasyonu ve gelişimine dair bir makrokuram olan Öz-Yönetim Kuramı (ÖYK), bu çalışma için kullanılmış ve gençlerin esenlikleriyle psikososyal deneyimleri bu çerçevede ele alınmıştır. İşsizlik, psikolojik bir örselenme olarak ele alındığında, anlamsızlık, yalnızlık, değersizlik vb. deneyimler sonucu, işsiz gençlerin temel psikolojik ihtiyaçlarının çalışan gençlere göre ketlenmiş olduğu bulgusu beklenmektedir. Bu amaçla, işsiz (N=105) ve çalışan (N=196) gençlerin temel psikolojik ihtiyaç doyumu ve ketlenme düzeyleri ile sonuçları incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Yüksek ihtiyaç doyumu ve düşük ketlenmenin yüksek özerk işlevselliği (yüksek yaratmanlık; kontrole yatkınlık ve gayrişahsilikte düşüklük) yordayacağı, bunun ise iki grup gençlik için de yüksek iyi-oluş ve düşük kötü-oluşu yordayacağı hipotezlenmiştir; ancak iki grup arasında ortalama düzey farkı olacağı beklenmiştir. Yapısal eşitlik modelinde ortalama ve kovaryans yapı analizi sonucunda, tek modelin iki veri seti için de kısmi çeşitsizlik ile geçerli olduğu bulunmuştur (yaratmanlık ve kontrole yatkınlık iyioluş ve kötüoluşu, sırasıyla kopuk ve çalışan örneklem için yordayamamıştır). Hipotezleri kısmen destekleyerek, iki grup eşit düzeyde ketlenme yaşarken, kopuk gençliğin ihtiyaç doyumu daha düşüktür. Ek olarak nitel verilerle desteklenen böylesi bulgular, ekonomik ve sosyokültürel vaziyetler açısından KBK gözüyle tartışılmıştır. Bunun, gelecekteki kuram temelli politika uygulamaları açısından doğurguları olabileceğine inanılmaktadır
Özet (Çeviri)
Among youth who are neither employed nor in education or training (NEET, or“disconnected youth”) Turkey has the highest OECD rate. Although education and employment policies target this problem; psychological well-being is another issue that needs specific attention, which was lacking so far. For this, Self-determination Theory (SDT), as a macro theory of human motivation and development, is used as a framework to depict the psychosocial experiences and well-being. Being prone to meaninglessness, worthlessness, and isolatedness, their basic psychological needs are hypothesized to be thwarted in unemployment. To test this, the satisfaction and frustration of basic needs and their outcomes among unemployed (N=105) and employed (N=196) youth sample are assessed. It is hypothesized that more need satisfaction and less frustration would predict higher autonomous functioning (high authorship, less susceptibility to control, and impersonality) which in turn, would be associated with better well-being and lower ill-being outcomes for both samples; where, on the other hand, mean level differences are expected. MACS ( means and covariance structure analysis) in SEM is conducted. The results show that the model fits both data well within a single integrated framework, with partial invariance (authorship and susceptibility failed to predict well-being and ill-being among disconnected and working youth respectively). Partially supporting the hypothesis, although their need frustration levels are equal, unemployed group has lower need satisfaction. The supplementary qualitative data further discusses these findings given the social economic and cultural circumstances within SDT lens, which is believed to have future implications about scientifically driven intervention policies.