Borderline kişilik bozukluğunda karakter ve mizaç özelliklerinin ilişkisi
Relationship between temperament and character in borderline personality disorder
- Tez No: 504164
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HABİB ERENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Geliştirilmiş kişilik kuramları ve kişilik bozuklukları açısından yapılan çalışmalar adına literatüre katkı sağlamak bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu çalışmanın temel sorusu,“Mizaç ve Karakter boyutları ile borderline kişilik envanteri puanı arasında anlamlı bir ilişki var mıdır?”ile şekillenmektedir. Çalışma 2017-2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Katılımcılar NP İstanbul Hastanesi ve Polikliniklerinde tedavi gören – görmeyen olarak ayrılarak serbest seçilmiş 88 kişiden oluşmaktadır. 24 tedavi görmeyen kadın 24 tedavi görmeyen erkek ve 20 tedavi gören kadın 20 tedavi gören erkek, toplam 44 kadın 44 erkek katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılar araştırmaya gönüllülük esasına göre, çalışma hakkında bilgilendirilip, kabul ettikleri takdirde katılmışlardır. Değerlendirmeler araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu, Mizaç ve Karakter Envanteri ve Borderline Kişilik Envanteri aracılığıyla yapılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS ( Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Contributing to the literature is the main purpose of this study in the name of the studies conducted in terms of improved personality theories and personality disorders.The basic question of this study is shaped by“Is there a meaningful relationship between temperament and character dimensions and borderline personality inventory score?”The study was conducted between 2017-2018.Participants consisted of 88 people who were freely selected and separated as treated and untreated from NP Istanbul Hospital and Polyclinics.Participants are; 24 untreated women, 24 untreated men and 20 treated women, 20 treated men, in total they are 44 women and 44 men.Participants were informed about the study on a voluntary basis and participated if they agreed.