Alkol veya madde bağımlılığı tanısı almış hastalarda kognitif empatinin tedavi motivasyonuna etkisi
Effect of the cognitive empathy to the treatment motivation on the patients who are diagnosed with alcohol or substance use disorder
- Tez No: 504232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmayla, alkol veya madde kullanım bozukluğu tanısı almış hastalarda kognitif empatinin tedavi motivasyonuna etkisi araştırılarak, hastaların kalıcı iyileşmelerine bir katkı sağlamak amaçlanmıştır. Araştırma, NP İstanbul Beyin Hastanesinde Ocak 2016 – Ekim 2017 tarihleri arasında DSM-V tanı ölçütlerine göre alkol veya madde kullanım bozukluğu tanısı konulan toplam 100 hasta ile yürütülmüştür. Çalışmaya katılan hastalara, Sosyodemografik Veri Formu, Gözlerden Zihin Okuma Testi ve Tedavi Motivasyon Anketi bireysel görüşme yapılarak uygulanmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda, alkol veya madde kullanım bozukluğu tanısı almış hastaların kognitif empati beceri düzeyleri ile tedavi motivasyonunun geneli ve dört alt boyutu (içsel motivasyon, dışsal motivasyon, kişilerarası yardım ve tedaviye güven) arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. İki değişken arasındaki ilişki dereceleri incelendiğinde, en güçlü ilişkinin kognitif empati ile kişilerarası yardım arama arasında olduğu onu sırasıyla tedaviye güven, dışsal motivasyon ve içsel motivasyonun takip ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With this study, it was aimed to make a contribution to the permanent healing of patients with alcohol or substance abuse by investigating the effect of cognitive empathy on the treatment motivations. The study was conducted with a total number of 100 patients diagnosed with alcohol and substance use disorder according to DSM-V diagnostic criteria between January 2016 and October 2017 in NP Istanbul Brain Hospital. Socio-demographic Data Form, Reading the Mind in the Eyes Test (RMET) and Treatment Motivation Questionnaire (TMQ) were applied by individual interview. As a result of the analyzes made, it was found that there were significant positive relationship between cognitive empathy skills and treatment motivation in the general and four sub dimensions (internal motivation, external motivation, interpersonal help seeking and trust to treatment). When the degree of relationships were examined, it was found that the biggest effect was on seeking interpersonal help seeking followed by trust to treatment, external motivation and internal motivation respectively.