Yapı kabuğunun düşük maliyetli enerji etkin iyileştirilmesine yönelik bir yaklaşım: Kamu yapısı örneği
An approach to the low-cost and energy efficient improvement of building envelope- A case study in public building
- Tez No: 504271
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ZORER GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Endüstri devrimi ile birlikte değişen yaşam koşulları kentleşme sürecini de etkileyerek enerjiye olan ihtiyacı hızla arttırmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, dünya genelinde tüketilen enerjinin büyük kısmının yapılarla ilişkili faaliyetlerden kaynaklandığı bilinmektedir. İhtiyaç duyulan bu enerjinin fosil enerji kaynaklarından karşılanmaya çalışılması ise, kaynakların günden güne tüketilmesine ve çevreye verilen zararın hızla artarak ekolojik dengenin bozulmasına neden olmaktadır. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde enerji tüketiminin azaltılarak, ülke ekonomisinin kalkınması ve çevre korunumunun sağlanması için mimari tasarım ve uygulama süreçlerinin yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, kullanıcıların konfor koşullarından ödün vermeden yıllık enerji tüketiminin azaltılması, yapı kabuğu tasarım parametreleri kapsamında değerlendirilmiştir. Tasarlanan farklı yapı kabuğu önerilerinin ısıl performansları belirlenerek ilk yatırım maliyetleri ve yıllık enerji tüketim maliyetleri arasındaki ilişki irdelenmiştir. Tez çalışması 5 bölüm halinde ele alınmıştır. İlk bölümde, literatür taraması yapılarak bu konuda daha önce yapılmış çalışmalardan ve yararlanılan kaynaklardan bahsedilmiştir. Ardından, tezin amacı ve çalışma sonucunda beklenenler aktarılmıştır. İkinci bölümde, bu tez kapsamında değerlendirilen kamu yapılarının tarihsel ve mimari gelişimi incelenerek enerji etkin yapı tasarımında kamu yapılarının önemine değinilmiştir. Üçüncü bölümde, enerji etkin yapı tasarımında etkili olan parametreler sınıflandırılarak iklim bölgesi özelliklerine göre bu parametrelerin nasıl değerlendirilmesi gerektiği açıklanmıştır. Ayrıca ülkemizde enerji etkin yapı tasarımı üzerine geliştirilen bazı yönetmelikler ve standartlara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, sıcak iklim bölgesinde seçilen referans adliye yapısının uygulama çalışması yapılmıştır. Referans yapının Design Builder enerji simülasyon programında modellemesi yapılarak aylık ve yıllık enerji tüketimleri hesaplanmış ardından enerji etkin yapı tasarımı kapsamında yapı kabuğu alternatifleri oluşturulmuştur. Geliştirilen yapı kabuğu alternatifleri için ilk yatırım maliyetleri, yıllık enerji tüketim maliyetleri ve enerji kimlik sınıfları hesaplanarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sonuç bölümü olan beşinci bölümde, çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilerek gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The changing living conditions along with the industrial revolution have rapidly increased the urbanization process as well as energy consumption. As a result of the investigations made, it is known that the vast majority of the energy consumed in the world is due to the result of the activities related to the buildings. Trying to meet this energy source from consumable energy sources consumes energy sources from day to day. The rapid increase in environmental damage due to fossil fuel consumption threatens the ecological balance. Also, the energy demand of countries whose economies and population increase rapidly such as Turkey grow rapidly. Therefore, in order to reduce dependency on foreign countries, it is necessary to reduce energy consumption and to increase productivity. At this point, it is important to re-evaluate and implement the country's economy, the architectural design for environmental protection and the application processes. In this research, the reduction of annual energy consumption without compromising the comfort conditions of users is evaluated by building envelope design parameters. The relationship between initial investment costs and annual energy consumption costs is evaluated by determining the thermal performances of designed different building envelope suggestions. This thesis is divided into 5 parts. In the first part, the previous studies and beneficial sources about this subject are mentioned by conducting the literature review. Then, the aim of the thesis and the expected results at the end of study are presented. In the second part, the importance of public buildings in the design of energy efficient buildings is analyzed by the historical and architectural development of the public buildings evaluated in the scope of this thesis. In the third part, by classifying parameter effective in energy efficient building design it is explained how these parameters should be evaluated according to the climate condition characteristics. In addition, some regulations and standards developed on energy efficient building design in our country are included. In the fourth chapter, the application of the selected reference court building in the hot climate region was carried out. Monthly and yearly energy consumption are calculated by modeling the reference building in the Design Builder simulation program, then building shell alternatives are formed within the scope of energy efficient building design. The initial investment costs, the annual energy consumption costs and energy identity classes for the developed building shell alternatives were calculated and the results are compared. In the fifth conclusion section, the suggestions for future studies are presented by evaluating the findings obtained in the study.