Numerical and experimental analysis for comparison of square, cylindrical and plate fin arrays in external flow
Dış akıştaki kare, silindir ve plaka kanatçık dizilerinin sayısal ve deneysel karşılaştırılması
  1. Tez No: 504270
  2. Yazar: AYKUT BARIŞ İNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR BAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Isı transferi artırımı için kare, silindirik ve plaka finlerin geometrik olarak optimizasyonu, dış akış etkisi altında sayısal olarak gerçekleştirilmektedir. Aynı Reynolds Sayısının etkisi altında üç farklı kanatın ısı transfer performansı karşılaştırılmıştır. Finlerin termal karakteristikleri ile serbest akış hızı ve ısı yükü gibi sınır koşulları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Sayısal modeli doğrulamak için üretilebilir finlerle deneysel çalışmalar yapılmıştır. Kare, silindirik ve plaka şeklindeki finlerin belirli bir Reynolds Sayısı ve boyutsuz finler arası boşluk gibi parametreler aralığında ortalama konveksiyonel ısı aktarım katsayısını bulmak için genel korelasyon denklemleri türetilmiştir. Sayısal sonuçların doğruluğunu artırmak için, optimum konfigürasyona sahip finler için radyasyon dahil edilmiş sayısal analizler yapılmıştır. Deneysel çalışma için güven seviyesini tanımlamak amacıyla belirsizlik analizi yapılmıştır. Silindirik finlerin ısı transferi performansı açısından diğer finlere göre daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Geometrical optimization of square, cylindrical and plate fins for heat transfer augmentation is numerically performed in the external flow. Heat transfer performance of fins with different profiles are compared with same Reynolds number. The relation between the thermal characteristic of fins and boundary conditions like free-stream velocity and heat input are investigated. Experimental studies are performed using manufacturable fins to validate numerical model. Heat transfer correlations are derived in order to find average heat transfer coefficient of square, cylindrical and plate fins at a certain range of Reynolds number and non-dimensional geometric parameters like spanwise and streamwise spacings. Radiation included numerical analyses for fins having optimum configuration are conducted to increase the accuracy of numerical results. Uncertainty analysis is also performed to define the level of confidence for experimental work. The superiority of cylindrical fins to ones with square and plate profiles are observed in terms of heat transfer performance.