A study on sparse array configurations for ultra-wideband imaging applications
Geniş bantlı görüntüleme sistemlerinde kullanılan seyrek aralıklı anten dizileri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 504294
  2. Yazar: BEYZAT TALAT ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüzde artan suç girişimleri ve terör saldırılar sebebiyle güvenlik sistemlerine duyulan ihtiyaç artmaktadır. Bu sebeple güvenilir, ucuz, hızlı ve sağlık açısından zararı bulunmayan görüntüleme sistemleri tasarlanmalıdır. Çok-Girişli-Çok-Çıkışlı (ÇGÇÇ) anten dizisi yapıları geniş bantlı sinyallerle birlikte bu ihtiyacı karşılama potansiyeline sahiptir. Bu tezde geniş bantlı sinyaller kullanılarak yakın alanda görüntüleme uygulamaları için ÇGÇÇ anten dizilerini tasarlamaya yarayan bir araç geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla geniş bantlı tek yönlü anten dizileri incelenerek teze başlanmıştır ve sınıflandırma ölçüsü olarak geniş bantlı ÇGÇÇ anten dizileri için Nokta Dağılımı Fonksiyonu (NDF) çıkarımı yapılarak devam edilmiştir. Kullanılan yöntem literatürdeki farklı ÇGÇÇ anten yapılarıyla test edilerek geçerliliği doğrulanmmıştır. Geniş bantlı sinyal kullanmanın etkisi, noktasal hedefin menzilinin ve görüntüleme alanının içerisindeki konumunun etkileri tartışılmıştır. Son olarak geliştirilen tasarım aracıyla havaalanlarında kullanılmak üzere tasarlanacak olan gizlenmiş silah bulma sistemi için bir anten yapısı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increased number of terror attacks and crimes have grown a demand for enhancing public security systems. In this sense reliable, cost effective, fast and physically non-hazardous imaging systems should be designed. Multiple-input-multiple-output (MIMO) arrays with ultra-wideband (UWB) technology offers great advantageous for short range imaging applications such as concealed weapon detection (CWD). In this thesis, it is aimed to develop a design tool for MIMO array structures to be used in UWB, near-field (NF) imaging applications. The analyses starts with examination of one-way arrays for better understanding of the nature of UWB arrays. Then, continues with the derivation of point spread function (PSF) for UWB MIMO arrays as a decisive performance parameter. Simulation results of different MIMO array structures that are shared in the literature are examined with derived PSF expression in order to prove the validity of this method. Effects of large operational bandwidth, range to the target and location of the target on observation plane on performance of the array are discussed. Finally, a MIMO array structure to be used in airports for concealed weapon detection is proposed.