Perde duvarlarda bırakılan pencere boşluklarındaki boyut etkilerinin SAP2000 OAPI ile incelenmesi
Investigation of the size effects of the openings left on the shear walls with the SAP2000 OAPI
- Tez No: 504295
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Perde duvarlar yapıların deprem altındaki davranışı açısından büyük önem taşımaktadır. Depremin yapı üzerindeki yansıması olan yanal yüklemeleri büyük ölçüde karşılayan perde duvarlar, yapının daha rijit bir davranış gösterebilmesini sağlamaktadır. Ancak mimari gereksinimler veya kontrolsüz mimari değişiklikler sebebiyle perde duvarlarda boşluklar açılabilmektedir. Bu boşlukların boyutları perde duvarın davranışını tümden etkilemektedir. Yapıya rijitlik kazandırması beklenen perde duvarlar, üzerlerindeki boşluklar nedeniyle tam aksi bir davranış göstererek kısa kolon oluşumuna sebep olabilmekte ve yapıda ani göçmelerin önünü açabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, perde duvarlara ve üzerlerinde bırakılan boşluklara ait parametrelerin, perde duvar davranışı üzerindeki değişimlerini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda davranış değişimi üzerindeki etkileri incelemek üzere bir takım parametreler belirlenmiştir. Her bir parametre için yeterli sayıda ve aralıkta değer seçilmiştir. Bu parametrelere bağlı olarak 29 farklı çerçeve modeli hazırlanmıştır. Bu modellerin detaylı biçimde incelenebilmesi için bir C# yazılımı geliştirilmiş ve genel model bu yazılıma kodlanmıştır. Geliştirilen bu yazılım sayesinde istenen modeller SAP2000'e OAPI aracılığıyla aktarılarak analiz edilmiştir. Her bir çerçeve için boşluk genişliği olabilecek minimum boyut ile maksimum boyut arasında 1 cm artırımlarla analiz edilmiştir. Bu analizlere bağlı olarak her bir çerçeve için kısa kolon oluşması olası bölgelerdeki davranış değişimi kesme kuvveti, ötelenme ve moment değerleri esas alınarak incelenmiştir. Bu kapsamda toplamda 5200 analiz gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shear walls are of great importance in terms of their behaviour under earthquakes. The shear walls, which greatly compensate the lateral loads of the earthquakes on the structure, allow the structure to exhibit a more rigid behaviour. However, due to architectural requirements or uncontrolled architectural changes, the openings can be created in shear walls. The dimensions of these gaps can affect the behaviour of the curtain wall entirely. Shear walls, which are expected to give rigidity to the structure, are behaving in exactly the opposite due to the openings on them and can cause short column formation and can lead up to sudden failures in the structure. The purpose of this study is to investigate the changes in the parameters of the shear walls and the openings left on them, on the curtain wall behaviour. For this purpose, a number of parameters have been defined to examine the effects on behavioural change. Sufficient number and range of values have been selected for each parameter. Depending on these parameters, 29 different frame models have been determined. In order to examine these models in detail, a C # software was developed and the draft model is coded. Models created by the software were transferred to SAP2000 and analysed through OAPI. For each frame, the opening width was analysed by 1 cm increments between the possible minimum size and the maximum size. Based on these analyses, the behavioural change in the possible regions where short columns are formed for each frame has been examined based on shear forces, displacements and moment values. In this context, a total of 5200 analyses has been performed.