Polis memurlarının fiziksel aktivite düzeylerinin değerlendirilmesi (Artvin ili örneği)
Evaluation of physical activity levels of police members (Example of Artvin province)
- Tez No: 504356
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı polis memurlarının fiziksel aktivite düzeylerinin çeşitli değişkenler aracılığıyla değerlendirilmesidir. Araştırmanın örneklemini Artvin ilinde çalışmakta olan 154 polis memuru oluşturmaktadır. Araştırmada demografik değişkenler ile birlikte“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi kısa formu”kullanıldı. Elde edilen verilerin analizinde ikili karşılaştırmalar için bağımsız örneklem (independent samples) t testi, ikiden fazla değişkenlerin karşılaştırmalarında Tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) kullanıldı. Ayrıca yapılan varyans analizi sonucunda elde edilen farkların hangi grup yada gruplardan kaynaklandığının tespiti için çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey testi kullanılıştır. Araştırma bulgularına göre, araştırmaya katılan polislerin % 58,44'ü düşük düzey, %32,47'si orta düzey ve %9,09'u yüksek düzey fiziksel aktivite gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. Yaş gruplarına göre fark incelendiğinde, genç polislerin (21-25 yaş) daha yüksek düzeyde fiziksel aktivite düzeyine sahip oldukları tespit edilmiştir. Mesleki hizmet yılına göre polislerin fiziksel aktivite düzeyleri karşılaştırıldığında, hizmet yılı düşük (1-5 yıl) olan polislerin fiziksel aktivete düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Dahası, normal beden kütle indeksine sahip polislerin şişman ve obez polislere göre daha yüksek fiziksel aktivite düzeyine sahip olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak, polislerin eğitim düzeylerine göre fiziksel aktivite düzeyleri arasında fark olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, tüm kategorik değişkenlere (yaş, eğitim düzeyi, mesleki yıl ve beden kütle indeksi) göre polis memurlarının fiziksel aktivite düzeyleri incelendiğinde, düşük ya da orta düzeyde (
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the physical activity levels of the police members in term of various variables. The sample of the research consisted of 154 police members working in Artvin province, Turkey. Demographic variables and the“short form of the International Physical Activity Questionnaire”were used in the study. In the analysis of obtained data, independent sample t-test was used for comparing two groups and one way ANOVA was used for comparing more than two groups. Additionally, the Tukey post-hoc test was used for multiple comparisons. According to results of present study, it was found that 58.44% of the police members participated in the study were performed the low level, 32.47% of the middle level and 9.09% of high-level physical activity. When the difference according to age groups was examined, it has been determined that young police members (21-25 years) have the higher level of physical activity level than other age groups. When the physical activity levels of the police members were compared according to occupational service year, it was determined that the physical activity levels of the police members with lower service years (1-5 years) were higher than the other groups. Furthermore, it has been found that police members with normal body mass index have a higher level of physical activity than overweight and obese police members. In addition, it has been found that there is no difference in physical activity levels according to the education levels of police members. As a result, when physical activity levels of police members were examined according to all categorical variables (age, education level, occupational year and body mass index), it was determined that it was low or moderate level (