Ceza muhakemesinde savcılık
Public prosecution in criminal justice
- Tez No: 504433
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Ceza muhakemesi faaliyeti, kollektif bir makam olan muhakeme makamı tarafından yapılan kollektif bir faaliyettir. Muhakeme makamının sac ayaklarından biri de iddia makamıdır. Türk hukukunda iddia tekeli, kamu adına iddia faaliyetini yapan Cumhuriyet savcısına aittir. Bu tezin amacı savcının, adil yargılanmaya uygun bir şekilde ceza muhakemesinin amacına ulaşmak için görevini yerine getirmesi gerekliliği ölçüt alınarak bir değerlendirme yapmaktı. Savcının muhakeme içindeki rolünü anlamak için; ceza muhakemesinin amacı açısından savcılık ile savcıların görev ve yetkileri ana başlıklar olarak belirlenerek incelenmiştir. Türk hukukunda, savcılığın ve Cumhuriyet savcılarının adil yargılama ile maddi gerçeğin bulunması amacına hizmet edebilmeleri için, bu konuların önemli bir kısmında tespitler yapılmış, ortaya konan sorunların çözümü için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
All aspects of a criminal justice system work in cooperation. Prosecution is an inevitable part of the criminal justice system. In Turkish legal system, public prosecutors has a monopoly as prosecuting agents on behalf of the public. The main aim of this dissertation was to evaluate the situation public prosecution service and public prosecutors in Turkish legal system, regarding the aim of criminal justice as a criterion. In order to understand the role of the public prosecutor in criminal justice system; this study involves to main chapters: firstly, understanding and evaluation of the public prosecution service as a part of criminal justice system and secondly, authority and mission of the public prosecution. With regard to the aim of the criminal justice system; finding substantial truth and implementing fair trial rights, problems set forth and resolutions shown as suggestions.