Avrupa'da dinsel farklılık ve John Rawls'ın siyasal liberalizmi
Religious diversity in europe and John Rawls' political liberalism
  1. Tez No: 504479
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, Çağdaş çokkültürlü ve çok dinli liberal demokratik Avrupa toplumlarındaki sıradan Müslümanların, dini ve kültürel farklılıkları nedeniyle karşılaştıkları sorunları tartışır. Güncelliğini hala korumakta olan bu sorunların çözümünde John Rawls'ın“Siyasal Liberalizm”ve“Halkların Yasası”eserlerinde ortaya koyduğu adalet anlayışına ve temel haklar üzerine temellendirilen yurttaş idealine işaret ederek bir çözüm önerisi ortaya koymaya çalışır. Çalışma, amprik olandan, fazlasıyla yararlanmasına karşın, çözüm önerisi için siyaset felsefesine başvurmuştur. Avrupa'daki Müslümanların mevcut durumunu, karşılaştıkları sorunları bir realite olarak ele alarak Rawls'ın Siyasal Liberalizm ve Halkların Yasası eserlerindeki kavramlara başvurmuştur Bu kapsamda, Siyasal liberalizmin en temel kavramları olan“kamusal akıl”,“örtüşen görüşbirliği”ve“makuliyet”üzerinde özellikle yoğunlaşarak, Müslümanların kamusal akıl ile uzlaşma, örtüşen görüşbirliğinden kaynaklanan doğru nedenlerle istikrar ve makuliyet koşulunu yerine getirebilmelerine odaklanmıştır. Sonuç olarak, hem belli Avrupalı Müslüman entelektüellere ve âlimlere başvurarak, hem de Avrupa'da ikamet eden Müslümanların kamusal alandaki pratiklerine odaklanarak siyasal liberalizme uygun dini yorumların varlığına işaret etmiş ve aynı zamanda Avrupalı Müslümanların siyasal liberalizmin şartlarına uygun bir kamusal yaşam sergilemek için uğraştıkları gösterilmiştir. Temel sorunun kamusal anlamda ortak bir eleştiri standardı ve karşılıklı güven duygusunun eksikliği olduğu iddiasıyla hareket eden bu çalışma, siyasal liberalizmin önerileri çerçevesinde hareket edildiğinde bu yapay problemlerin çözüleceğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the problems of ordinary Muslims within the contemporary multicultural and multi religious liberal democratic societies of Europe. The problems arising from the religious and cultural differences of Muslims still set the agenda in Europe. And this thesis searches for a solution by relying on John Rawls' understanding of justice and citizenship ideal as developed in his Political Liberalism and The Law of Peoples. Although benefiting from empirical facts in discussing the problem of diversities, it mainly refers to political philosophy in proposing a solution. It takes the current conditions and problems of Muslims in Europe as realities and interprets them by referring to the conceptual tools in Rawls' Political Liberalism and The Law of Peoples. In this context, it particularly focuses on the most fundamental concepts of Political Liberalism such as public reason, overlapping consensus and reasonableness and discusses the ways Muslims are able to realize the conditions of stability and reasonableness arising from public reason and overlapping consensus. To conclude, it analyses the arguments of certain European Muslim intellectuals and scholars as well as the practices of European Muslims within the public sphere. By doing so, it underlines proper religious interpretations in terms of political liberalism and indicates how European Muslims try to show a proper public life in terms of the conditions of political liberalism. By seeing the fundamental problem as the insufficiency of a common public standard for critique and the lack of a sentiment of mutual trust, this thesis argues that truly embracing the proposals of political liberalism in practical terms would end the artificial problems of diversity.