Telekomünikasyon veri merkezleri fiziksel altyapı tasarımı ve uygulaması
Telecommunication datacenter physical infrastructure design and implementation
  1. Tez No: 504495
  2. Yazar: ÇİLEM ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışması; Telekomünikasyon veri merkezlerinin temel gerekliliklerini dikkate alarak; fiziksel altyapı tasarımı konusunda rehber niteliği taşımaktadır. Veri Merkezi bilgisayar sistemleri ile iletişim ve veri ambarı sistemleri gibi ek sistemleri barındıran bir tesistir. Sunucu odası veya sistem odası olarak da adlandırılan bu tesisler işletmelere ait sunucu ve veri ambarlarının bulunduğu alanlardır [1-2]. Veri merkezlerinde işlenen ve saklanan verinin önem derecesine göre elektrik, mekanik, güvenlik sistemleri değişmektedir. Veri merkezleri yedek güç kaynakları, yedek veri iletişim bağlantıları, merkez içerisinde bulunan sistemlerin soğutulması için kullanılan iklimlendirme sistemleri, yangın söndürme sistemleri ve dış ortamdan gelebilecek tehlikelere karşı verinin güvenlik derecesine göre güvenlik sistemlerini bulundururlar [1-2]. Veri merkezi yapımında hem tesis hem de tesis içerisinde kurulan ekipman konusunda dengeli bir yatırım yapılması gerekmektedir. Ekipmanların (sunucuların, enerji sistemlerinin vs.) yerleştirilmesi için uygun bir tesis ortamının kurulması son derece önemlidir. Veri merkezlerinin fiziksel kurulumu (inşası) ve projelendirilmesi aşamasında standartlaştırma; kurulum ve işletme kolaylığı sağlar. Bir veri merkezi ihtiyaca göre binanın kendisi ya da binanın sadece bir katında veya binanın sadece bir odasında olabilir. Veri merkezleri içerisinde ekipmanların (sunucular, enerji ve soğutma cihazlarının vs.) çoğu genellikle teknik özellikleri dikkate alınarak tek sıralar halinde, aralarında koridorlar teşkil eden, sunucuların monte edildiği raf kabinler olarak tasarlanırlar.
Özet (Çeviri)
This thesis study; considering the essential requirements of telecommunication data centers; It is a guide for physical infrastructure design. Data Center is a facility that houses additional systems such as computer systems and communication and data warehouse systems. These facilities, which are also called server rooms or system rooms, are the areas where the servers and data warehouses belonging to the enterprises are located. [1-2] Electrical, mechanical and security systems are changing according to the importance of the data that is being processed and stored in data centers. Data centers include redundant power supplies, redundant data communication links, air conditioning systems used to cool the systems in the center, fire extinguishing systems, and security systems based on the security of the data against the threats that may arise from the outside. [1-2] In the data center construction, both the plant and the equipment installed in the plant need to make a balanced investment. It is extremely important to establish an appropriate facility environment for the installation of equipment (such as servers, energy systems, etc.). Providing standardization during the physical installation and projecting of the data center creates installation and operational simplicity. Depending on the requirement; a data center may be the building itself or located in only one floor of the building or located on only one room of the building. Most of the equipment (servers, energy & cooling devices, etc.) in a data center which are usually designed in single rows, have corridors between them, as rack cabinets in which the servers are mounted considering the technical characteristics