Üniversitelere yönelik yeni bir veri merkezi tasarımı ve uygulaması
A new data center design and application for university
  1. Tez No: 364025
  2. Yazar: ARİF GÜNEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR YÜZGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllarda dünya genelinde telekomünikasyon, e-ticaret, web sitesi işletmeciliği, çevrimiçi bankacılık/sigortacılık kolları hızla büyümektedir. Bu hızlı büyüme ile birlikte e-ticaret, sosyal medya, video, oyun gibi alanlar için altyapı ihtiyacının günden güne artması, veri merkezlerini bu sektörlerin en önemli ayağı haline getirmiştir.Veri merkezi tasarımında dikkat edilmesi gereken hususlarınarasında, fiziksel ve dijital güvenlik, altyapı, yedeklik, esneklik, erişilebilirlik ve fiyat/performans göstergeleri olarak sayılabilir. Bu çalışmada, üniversitelerde tüm bilişim ağını, internet ve ağ alt yapısının kontrolü için kullanılacak örnek bir veri merkezinin fiziksel, teknolojik ve ekonomik kriterler göz önünde bulundurularak tasarımı yapılmıştır. Yapılan tasarım Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'nde uygulamaya geçirilmiştir. Bu çalışmanın, veri merkezi kurulumu yapmak isteyen kurum ve kuruluşlara önemli bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, in worldwide e-commerce, website management, online banking / insurance processes are growing rapidly. The data centers play the most important role due to the increasing the infrastructure requirement from day to day for these sectors. The main criteria in the design of the data center is the infrastructure can be collated such as redundancy, flexibility, accessibility, and price / performance indicators may be considered. In this study, a data center example has been designed to control all of the university computer network, internet and network infrastructure,it's physical, technological and economic criteria taking into consideration.The design have been implemented at the Bilecik Seyh Edebali University. This study is considered to be an important resource for the data center companies and organizations who want to do the installation.