Üç bileşenli-tek kap yöntemle laktik asit ortamında 1,2,3,4-tetrasubstitüe pirol bileşiklerinin sentezi: Bu bileşiklerin heteroaril kalkon türevleri ve antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması
Synthesis of 1,2,3,4-tetrasubstituted pyrrole compounds in lactic acid media by one pot-three component method: Heteroaril derivatives of these molecules and investigation antimicrobial activities of these molecules
- Tez No: 504538
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİFE SULTAN GİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde, 1,3-dikarbonil veya β-ketoester, alifatik veya aromatik amin bileşikleri ve trans-β-nitrostiren bileşikleri kullanılarak asidik ortamda çok bileşenli tek-kap halkalaşma tepkimesiyle 1,2,3,4-tetrasubstitüe pirol türevlerinin sentezlenmesi konusunda yeni ve kolay uygulanabilir bir yöntem geliştirilmiştir. Çevre dostu, geri dönüşümü mümkün, ucuz ve kolay temin edilebilir olan laktik asit bu tepkimede hem çözücü hem katalizör olarak kullanılmıştır. Yeni geliştirilen bu yöntemle 1,2,3,4-tetrasubstitüe pirol türevleri çok iyi verimlerle sentezlenmiş ve yapıları spektroskopik analiz yöntemlerinden yararlanılarak aydınlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, literatürde daha önce sentezlenmemiş olan 1,2,3,4-tetrasubstitüe pirol birimi içeren heteroaril kalkon bileşikleri Claisen Schmidt kondenzasyon reaksiyonu ile iyi ve yüksek verimlerde sentezlenmiş, FT-IR, 13C NMR, 1H NMR gibi spektroskopik analiz yöntemlerinden yararlanılarak yapıları aydınlatılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, yeni sentezlenen pirol-kalkon bileşiklerinin ve 1,2,3,4-tetrasubstitüe pirol türevlerinin antimikrobiyal aktiviteleri Gram-pozitif ve Gram-negatif bakterilerine karşı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this work, a new, facile method has been developed for the synthesis of 1,2,3,4-tetrasubstituted pyrrole derivatives by one-pot multicomponent reaction of 1,3-dicarbonyl compounds, primary amines and trans-β-nitro styrene in acidic media. Environmentally friendly, recyclable, inexpensive and readily available lactic acid was used as dual solvent and catalyst. In this new method, 1,2,3,4-tetrasubstituted pyrrole derivatives were synthesized in high yields and their structures were characterized by spectroscopic analysis methods. In the second part of the study, heteroaryl chalcone compounds containing 1,2,3,4-tetrasubstituted pyrrole unit were synthesized for the first time in good to high yields by Claisen-Schmidt condensation reaction. The structures of these compounds were identified by FT-IR, 13C NMR, 1H NMR. Lastly, the antimicrobial activity of newly synthesized pyrrole-chalcone compounds and 1,2,3,4-tetrasubstituted pyrrole derivatives against Gram-positive and Gram-negative bacteries were tested.