Facial feature extraction by deformable templates
Biçim değiştirebilir şablonlarla yüz özniteliği çıkartılması
- Tez No: 50455
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT SANKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu tezde, yüz özniteliklerini çıkartmak üzerine bir çalışma sunuyoruz. Yüz öznitelikleri, insan yüzü modellemede ve insan yüzü tanımada büyük bir öneme sahip tir. Bizim çalışmamızda özellikle yüz modellerine odaklanmaktayız. Yüz modelleri de videotelefon, grafik canlandırma ve otomatik yanıtlama sistemlerinde kullanım alanı bulmaktadır. Yüz nesnelerinin yersenmesi ve çıkartilması, yüz modellerinin oluşturulması ve güncellenmesindeki ilk adımdır. Tipik yüz nesneleri arasında, gözler, dudaklar, çene ve burun delikleri sayılabilir. Bu tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yüz analizi konusunda kul lanılan yöntemler ve araçlar konusunda bir özet verilmektedir, ikinci bölümde ise yüz nesnelerinin yersenmesi ve çıkartılması için geliştirilen yeni yöntemler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, we present a study on extracting facial features. Facial features are of great importance in face modeling and face recognition. In our work, we focus on especially face modeling. Pace models are used in such applications as videotelephone, graphic animation and automatic response devices. Extraction and localization of facial objects is the first step in constructing and adapting face models. Typical facial objects are the eyes, the lips, the chin contour, and the nostrils. This thesis is composed of two main parts. In Part I, a comparative overview of techniques and tools used especially for facial analysis field is given, while in Part II, novel techniques, to be used in the facial object localization and extraction are presented.