Mathematical modeling of human facial muscles
İnsan yüz kaslarının matematiksel olarak modellenmesi
  1. Tez No: 405999
  2. Yazar: DİDEM AĞDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TANER ESKİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu Çalışmada mimik hareketleri sonucunda oluşan kas kuvvetleri için yeni bir model tanımlanması yapılmıştır. Bu yaklaşımda model çıkarımı sürpriz ifadesi kullanılarak yapılır. Bunun sebebi; sürpriz ifadesinin tek bir kas hareketine bağlı olmasıdır. Çalışmada kullanılan videolar yüksek çözünürlüklü kamera ile çekilmiştir ve deneklerin yüzleri ızgara şeklinde çizilmiştir. Deneğin sürpriz yaptığı videonun ilk ve son çerçevesi kullanılır ve ilk çerçevede önceden belirlenen nirengi noktalarının son çerçevedeki yerleri yüzdeki çizgilerin yardımıyla elle belirlenir. Nirengi noktalarının yer değişim sonuçunda deriye uyguladıkları kas kuvvetleri bir kütle-yay modeli kullanılarak hesaplanır ve model çıkarımı yapılır. Elde ettiğimiz kas modelinin daha gerçekçi olması için derinin doğrusal olmayan direnci de göz önüne alınmıştır. Bu çıkarımların sonuçunda simulasyon yapılarak önerilen modellerin doğruluğu ve gerçeğe yakın sonuçlar verdiği göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; a new muscle model is proposed for computation of actual muscle forces that exist during facial expressions. Modeling of facial muslce forces is done on the expression of surprise. We choose this expression as it is performed by the activation of a single (frontalis) muscle. Videos used in the study are recorded with a high resolution camera where the subject's face was painted with a rectangular grid. The first and last frames of subject's surprise expression is used for extraction of muscle forces. Feature points which are located in the first frame are manually marked on the last frame with guidance of the recrtangular grid. Muslce forces that are on the facial skin are computed using a mass-spring modl and an anatomical muscle model is derived. Skin is also modelled as a nonlinear deformable tissue for more realistic results. The accuracy of the proposed model is shown through simulations.