Vibration analysis for induction motors with an expert system
İndüktif motorlarda uzman sistem ile vibrasyon analizi
- Tez No: 504558
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET REŞİT TOLUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez indüktif elektrik motorlarında vibrasyon analizini kullanarak hata analizi yapan bir uzman sistemi sunmaktadır. Vibrasyon sinyalleri özel bir vibrasyon ölçme cihazı ile dört farklı elektrik motoru mekanizmasından alınmıştır. Cihaz frekans ekseninde bulunan üç harmoniği değerlendirmektedir. Uzman sistem bakım faaliyetleri için önerilerde bulunabilmekte ya da vibrasyon değerlerini kullanarak vibrasyon nedenini sağlayabilmektedir. Bu sistem dört farklı mekanizmada test edilip doğrulanmıştır. Elde edilen sonuçlar bu sistemin hataları yüksek güvenirlilik ve hassasiyetle erken safhalarda tespit edebildiğini gösteriyor. Bundan dolayı sistem sorunları ve hataları engelleyip endüstriyel sistemlerin verim ve performanslarını artırabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an expert system for induction motor fault detection based on vibration analysis by using corvid expert system. Vibration signals of induction motors on four different actuating mechanism are collected with a specific vibration measuring device. The device evaluates the values with three harmonics in frequency domain. Expert system provides the recommendations as maintenance activity or the reason of the vibration by using vibration values. This system is tested and validated on four type of actuating mechanisms. Obtained results show that this system can detect faults in early stages with high accuracy and reliability. Thus, it provides malfunction and failure prevention and improves overall performance and efficiency of industrial systems.