Tur rehberlerinin beden dili ve turist deneyimine etkisi
Nonverbal Communication of Tour Guides and Its Impacts on Tourist Experience
- Tez No: 504591
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KOZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada son yıllarda iletişim sürecinde oldukça önem kazanan beden dilinin, tur rehberi ile turist ilişkilerini, deneyimlerini yönetmedeki önemi ve etkileri ayrıntılı bir biçimde açıklanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, araştırmada sözel iletişim ve beden dilinin ayrıntılı anlatımlarına, çeşitlerine ve önemine yer verilirken; diğer yandan da, beden dilinin deneyimdeki etkilerine ve önemine vurgu yapılmaktadır. Ayrıca araştırmada, rehberin beden dili ve hareketlerinin turist deneyimlerini ne ölçüde etkilediği ile ilgili bulgulara da yer verilmektedir. Kapadokya bölgesine İzmir çıkışlı olarak düzenlenen kültür turu katılımcıları ve tur rehberi ile yapılan bu araştırmada konuyla ilgili yazın taraması yapılmış, gözlem verilerinin kolay kodlanabilmesi amacıyla araştırmacı veri toplama günlüğü, katılımcı veri toplama günlüğü ve görüşme formu geliştirilmiştir. Yüz yüze görüşme tekniği uygulanarak altı turistten, veri toplama günlüklerinden yararlanılarak ise 25 turistten veri elde edilmiştir. Bunlara ek olarak araştırmacının bizzat gözlemlerinden de yararlanılmıştır. Araştırmanın alanı, iki farklı kısım olarak ele alınmıştır. Araştırmacı, birinci kısımda tam katılım, ikinci kısımda ise gözlemci olarak katılım yöntemlerinden yararlanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve bu analiz sonucunda ortaya çıkan 112 kod, sekiz ana ve 29 alt tema altında değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, tur rehberinin beden dilinin turistlerin tur deneyimi üzerinde önemli ölçüde etkisi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study provides a detailed explanation of the importance and effects of body language, which has recently gained utmost consideration, on managing the relations between tour guides and tourists. To this end, while emphasizing the significance of verbal communication and body language, varieties, and the experience of body language on the other hand, an emphasis has also been placed on this purpose. The study also includes the results of how the tour guide has influenced tourist experiences as a result of body language movements. Carried out among the participants and the tour guide of two cultural tours to Cappadocia, the survey was conducted using diary, participant data collection diary and interview form to ensure easy coding of the observation data. Face-to-face interviews include six participants and the researcher's own participant observation refers to the tour with 25 tourists. This study consists of two major sections. The researcher acts as a 'complete observer' whereas she acts as an 'observer as the participant'. Data were analyzed under several headings by revealing 112 codes, eight main themes and 29 sub-themes using the content analysis.The study findings suggest that the tour guide has a significant impact on the tour experience of tourists.