Physical environment and settlement pattern in deliorman region (n.e. Bulgaria) in the Sixteenth Century
16. Yüzyıl Deliormanı'nda fiziki çevre ve yerleşim modelleri
  1. Tez No: 504596
  2. Yazar: AYŞEGÜL YAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVGENIY RADOSLAVOV RADUSHEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Osmanlı'nın Balkan coğrafyasında yayılma süreci çok uzun bir dönemi kapsamaktadır. Başarılı bir fetih sürecinden sonra gelen kurumsallaşma sonucu, Osmanlı'nın nihai hedefi bölgede kalıcılığa ulaşabilmek olmuştur. Bunu başarmak için askeri ve politik olmak üzere çeşitli yöntemler uygulamıştır. Bunların arasında en önemli olanlardan biri de Osmanlı varlığını temsil eden yeni yerleşim yerlerinin kurulması olmuştur. Bu çalışma bağlamında 16.yüzyılda Deliorman bölgesinde oluşan yeni yerleşimlerin doğasını köyleri temel alarak incelenecek ve bu yerleşimlerde coğrafi etkenlerin rolüne ağırlık verilecektir. Bu amaç doğrultusunda, 1530, 1573 ve 1580 tarihli tahrir defterleri kullanılarak zaman içerisindeki demografik değişimler ortaya konulacaktır. Bu üç defter arasında yapılacak karşılaştırmalarda coğrafi etkenler temel alınacaktır. Ayrıca, bu bölgeden seçilen 11 köy ile, göçebe grupların yerleşik hayata dahil olma süreci hakkında bir analiz yapmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The spreading process of the Ottoman Empire in the Balkan region covers a very long period. After the successive conquest period, the ultimate goal of the institutionalization was to maintain the permanence in the region. To accomplish this, they practiced military and political methods. One of the most important of these was the establishment of new settlements representing the Ottoman presence. In the context of this study, the nature of these new settlements formed in the Deliorman region in the 16th century will be examined on the basis of the villages. Also, the role of geographical factors will be emphasized in these settlements. The demographic changes over time will be revealed via tahrir defters (tax registers) dated 1530, 1573 and 1580. The geographical factors will be used as the basis for the comparisons between these three defters. For this reason, 11 villages have been chosen to make an analysis about the process of infiltration of the nomadic groups into the sedentary life.