Lise öğrencilerinin ingilizce ders başarılarını yordayan değişkenler: boylamsal bir analiz
Variables that predict high school students' performance regarding english course: a longitudinal analysis
- Tez No: 504598
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAY EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin İngilizce dersleriyle ilgili öz-yeterlik inançlarının, algıladıkları araçsallığın, biliş-ötesi öğrenme stratejilerinin, bilgiye yönelik meraklarının, başarı amaçlarının ve tutumlarının, İngilizce ders başarıları üzerindeki olası etkilerinin bir öğretim yılı süresince incelenmesiydi. Araştırmada, boylamsal tarama yöntemi ile panel deseni kullanılmıştır. Araştırmanın verileri bir öğretim yılının dört ayrı zaman kesitinde (güz dönemi başı, güz dönemi sonu, bahar dönemi başı ve bahar dönemi sonu) ve aynı öğrencilerden elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemi, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Zonguldak ilinin dört ilçesinde yer alan beş ayrı Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 1357 öğrenciden oluşmuştur. Öğrencilerin İngilizce derslerine yönelik tutumları, öz-yeterlik inançları, algıladıkları araçsallık, başarı amaçları, biliş-ötesi öğrenme stratejileri ve bilgiye yönelik merakları sırasıyla,“İngilizceye Yönelik Tutum Ölçeği”,“Yabancı Dil Öz Yeterlik Ölçeği”,“Algılanan Araçsallık Ölçeği”,“2x2 Başarı Amaçları Ölçeği”,“Biliş-ötesi Öğrenme Stratejileri Ölçeği”ve“Bilgiye Yönelik Merak Ölçeği”aracılığıyla belirlenmiştir. Öğrencilerin İngilizce ders başarıları ise 2015-2016 eğitim öğretim yılının güz dönemi ve bahar dönemi sonunda elde edilen not ortalamaları temel alınarak tanımlanmıştır. Veri analizleri SPSS 21 ve AMOS 21 istatistik yazılım programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulguları, İngilizce derslerine yönelik tutumun ders başarısını, İngilizce ders başarısının da tutumu etkilediğini göstermiş ve İngilizceye yönelik tutum ile İngilizce ders başarısı arasında nedenselliğe dayalı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte bulgular, İngilizceye yönelik tutumun ders başarısı üzerinde, diğer değişkenlerin etkileriyle kıyaslandığında, güçlü bir etkisi olduğunu ve bu etkinin, diğer değişkenlerin ders başarısı üzerindeki etkilerini baskıladığını da göstermiştir. Önemli olarak, araştırmada, güz dönemi başındaki İngilizce derslerine yönelik tutumun bahar dönemi sonu ders başarısı üzerindeki doğrudan etkisinin anlamlı düzeyde ve olumsuz yönde olduğu, ancak güz dönemi sonu ders başarısı ile bahar dönemi başındaki tutum aracılığıyla sağlanan dolaylı etkisinin, anlamlı düzeyde ve olumlu yönde olduğu da saptanmıştır. Araştırmanın diğer önemli bir bulgusu ise, yüksek düzeyde bilgiye yönelik meraka ve algılanan araçsallığa sahip olmayla bazı başarı amaçlarını (performansa yaklaşma) ve biliş-ötesi öğrenme stratejilerini (örgütleme ve değerlendirme stratejileri) benimsemenin, İngilizce ders başarısına bağlı olduğudur. Öğrencilerin, öğretim yılı başındaki gerçekçi olmayan İngilizce yazma öz-yeterlik algılarının ders başarıları üzerindeki olumsuz etkisi araştırmanın bir diğer önemli bulgusudur. Araştırmada, İngilizce öğretimiyle gelecekte yapılabilecek araştırmalara ilişkin önerilerde tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the possible effects of high school students' self-efficacy beliefs, perceived instrumentality, metacognitive learning strategies, epistemic curiosity, achievement goals, and their attitudes towards English lessons on their English course achievement over the course of one academic year. Longitudinal survey method with panel design was used in the current study. The data were collected at four separate time periods (i.e., beginning of the fall semester, end of the fall semester, beginning of the spring semester, and end of the spring semester) over the course of one academic year and based on the same students. The sample consisted of 1357 students who enrolled in five separate Anatolian High Schools, located in four separate counties of Zonguldak city in 2015-2016 academic year. Students' attitudes, self-efficacy beliefs, perceived instrumentality, achievement goals, metacognitive learning strategies, and epistemic curiosity regarding English lessons were assessed through“Attitudes towards English Scale”,“Foreign Language Self-Efficacy Scale”,“Perceived Instrumentality Scale”,“2x2 Achievement Goals Scale”,“Metacognitive Learning Strategies Scale”, and“Epistemic Curiosity Scale”respectively. Students' English course achievement was described based on their average grades that were obtained at the end of the autumn semester and spring semester of the 2015-2016 academic year. Data analyses were conducted using the SPSS 21 and AMOS 21 statistical software programs. The findings revealed that attitudes towards English lessons predicted course achievement, and this, in turn, predicted attitudes towards English lessons, which indicated a causal relationship between attitudes towards English and course achievement. In addition, the results also showed that, when compared to the effects of other variables, attitudes towards English lessons had strong effects on course achievement that also suppressed the effects of other variables on course achievement. Importantly, in the present study, it was also found that the direct effect of attitudes towards English lessons on course achievement at the end of the spring semester was significant and negative; whereas their indirect effect through the course achievement at the end of the autumn semester and attitudes towards English lessons at the beginning of the spring semester was significant and positive. Another important finding of the study was that having higher levels of epistemic curiosity and perceived instrumentality along with the adoption of some achievement goals (i.e., performance-approach goals) and metacognitive strategies (i.e., organizational and evaluation strategies) depended on English course achievement. The negative effect of unrealistic perceptions of students' English writing self-efficacy on course achievement was another important finding of the xvi study. Implications for English language teaching and directions for future studies were also discussed in the study.