Olive oil wastewater treatment by means of anaerobic reactor followed by activated sludge process
Zeytinyağı üretiminden kaynaklanan atıksuların havalandırmasız reaktörü takiben aktif çamur yöntemi ile arıtılması
- Tez No: 50461
- Danışmanlar: PROF.DR. KRİTON CURİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
-V- ÖZET Bu çalışmada zeytinyağı üretimi sonucu ortaya çıkan atıksuyun birbirini takip eden anaerobik ve aerobik yöntemlerle arıtılabilirliği incelenmiştir. Organik maddeleri giderme verimi ve kinetik katsayıların belirlenmesi amacıyla değişik hidrolik bekletme sürelerinde çalıştırılan sürekli bir sistem kullanılmış ve başlıca tasarım ve işletme parametreleri tesbit edilmiştir. Çalışma iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir: i) Ham atıksuyun 37°C'de geri devirsiz tam karışımlı anaerobik yöntemle arıtılması, ii) Anaerobik arıtma sisteminden çıkan atıksuyun 22 °C'de tam karışımlı ve geri devirli aktif çamur yöntemi ile arıtılması. Elde edilen sonuçlar ışığında aşağıdaki hususlar belirlenmiştir. 1. Zeytinyağı üretiminden çıkan atıksuyun anaerobik arıtmayı takip eden aerobik arıtma yöntemleri ile arıtılması teknolojik açıdan uygundur, hidrolik bekletme sürelerinde % 90-95 oranında BOİ ile % 80-90 oranında yağ giderme verimleri elde edilmiştir. 2. Anaerobik arıtmada BOİ ve yağ uzaklaştırma verimliliklerinin 20-30 günlük işletme süresinden sonra sabitlendiği gözlemlenmiştir. BOİ ve yağ giderme verimi, hidrolik bekletme süresi arttığında artmaktadır. 3. Aerobik arıtmasisteminde BOİ ve yağ uzaklaştırma verimi, çamur bekletme süresi (diğer bir deyişle çamur yaşı) arttığında artmaktadır.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT The feasibility of olive oil wastewater treatment by means of anaerobic biological process followed aerobic biological process was studied. A continuous system, operated at different hydraulic detention times, was used to evaluate the organic removal and kinetic coefficients for the establishment of basic design and operational parameters. The research was undertaken in two phases: i) Anaerobic treatment of raw wastewater at 37'C by a continuous completely mixed-system without recycle, ii) Aerobic treatment of the effluent of the anaerobic treatment by employing continuous completely-mixed aeration system with sludge recycle at 22*0, (activated sludge process). The results obtained have shown that : 1. Conventional anaerobic treatment followed by aerobic treatment of of olive oil wastewater is technologically feasible as overall BOD and oil removals of 90-95 per cent and 80-90 per cent, respectively, can be achieved at nominal hydraulic detention times. 2. BOD and oil removal efficiencies in anaerobic process level off after a hydraulic detention time of 20-30 days. Removal of BOD and oil increases with increasing hydraulic detention time. 3. BOD and oil removal efficiencies in aerobic process increase with increasing solids retention time.