Design and implementation of a DSP based controller for brushless DC motors
Sayısal sinyal işlemcili bir fırçasız motor denetleyici tasarımı ve uygulanması
  1. Tez No: 50460
  2. Yazar: ARMAĞAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER MORGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET SAYISAL SİNYAL İŞLEMCİLİ BİR FIRÇASIZ MOTOR DENETLEYİCİ TASARIMI VE UYGULANMASI Armağan ERGUN Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Assoc. Prof. Dr. O. Morgül Ekim 1996 Bu tezde, yüksek hızlı bir sayısal sinyal işlemci kullanarak fırçasız bir motor için denetleyici geliştirilmiştir. Motor ve sürücü olarak sistemin bir modeli oluşturulmuş ve deneylerle ispatlanmıştır. İsteklere uygun bir kontrol kartı ve kontrol algoritması tasarlanmıştır. Denetleyicinin performansını kolay bir şekilde değerlendirebilmek için kullanici ara birimi geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Motor kontrolü, Sayısal sinyal işlemcileri, Yüksek hızlı denetleyiciler iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A DSP BASED CONTROLLER FOR BRUSHLESS DC MOTORS Armağan ERGUN M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. O. Morgül November 1996 This work presents development of a high speed digital signal processor based controller for Brushless DC Motors. A working model of the plant as motor and amplifier is introduced and verified through experiment. Design and implementation of the hardware using wire-wrap board is accomplished and a PID control algorithm is developed. A user interface is designed for easy performance testing of the control system. Keywords : Motor Control, DSP, High speed control m