Yerli turistlerin paket turlarda yapmış oldukları etik dışı davranışların belirlenmesi ve bu davranışlara yönelik etik kodlar
The identification of local tourists' unethical behaviors in package tours and ethical codes regarding these behaviors
- Tez No: 504649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR KARAKAŞ TANDOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Turizm sektörünün gelişimi günümüzde dikkat çekicidir ve bu büyümenin daha iyi ve daha doğru olması adına etik değerlerin sektörde yer etmesi önemlidir. Bugüne kadar işletmelerin ve çalışanların etik kapasiteleri değerlendirilmesine rağmen, turistlerin etik açıdan durumları daha az dikkate alınmıştır. Bu çalışma kapsamında yerli turistlerin Grup Paket Turlarda (GPT) yapmış oldukları etik dışı davranışların belirlenmesi ve bu davranışları önleyebilecek uygun etik kodların yazılması amaçlanmıştır. Bu konunun seçilmesinin nedeni; turistlerin çıktıkları turlarda etik dışı davranışlarda bulunma ihtimalinden ötürü bu davranışlara ve bu davranışlara bağlı olarak turun gidişatının kötü yönde etkilenecek olmasıdır. Çalışmada öncelikle etiğin kurumsal çerçevesi incelenmiş, turist ve paket turlar hakkında teorik bilgiler verilmiş araştırma kapsamında ayrıca sekiz farklı paket tura katılım sağlanmış gözlem yöntemi ile gerekli veriler toplanmıştır. Daha sonrasında çalışma kapsamında yedi turist rehberi ile odak grup çalışması yapılmış ve gözlem ile elde edilen verilere yenilerinin eklenmesi sağlanmıştır. Son olarak araştırma kapsamında on dokuz otobüs kaptanına açık uçlu soru formu tamamlatılarak ilave sorularla yeni verilere ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler ışığında tur boyunca turistlerin yaptıkları etik dışı davranışlar tespit edilerek, bu davranışların tekrarlanmasını engellemeye yönelik rehber niteliğinde davranış kodları çıkarılmıştır. Böylelikle turların daha sorunsuz ve etik kurallara uygun şekilde gerçekleşmesine katkıda bulunmak hedeflenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Etik, Turizm, Paket Tur, Etik Kodu, Turist Etiği
Özet (Çeviri)
The development of the tourism sector today is remarkable and in the name of making this growth better and more accurate, it is significant that ethical values have place in the sector. In spite of the fact that the businesses and the employees have evaluated ethical capacities until now, the ethical aspects of the tourists have been taken into account less. Within the scope of this study, it was aimed to identify local tourists' unethical behaviors in Group Package Tours (GPT) and to write proper ethical codes that could prevent these behaviors. The reasons for choosing such a topic was the fact that the course of the tour can be negatively affected due to the possibility of local tourists' unethical behaviors during the tours. In the study, first of all, the theoretical framework of ethics was examined and theoretical information was given about tourists and package tours, and the necessary data were collected through observation method by participating in eight different package tours. Within the framework of the study, later on, focus group work was carried out with seven tourist guides and the data obtained by means of observation and new information was added. Finally, in the scope of the research, open - ended question forms were completed by nineteen bus drivers and with the additional questions, the new data was obtained. In the light of the data obtained from the research, unethical behaviors exhibited by the tourists during the tours were identified and behavior codes were revealed as the guide to prevent these behaviors from being repeated. Therefore, it was aimed to contribute the tours to be more free of problems and appropriate to ethical principles. KEY WORDS: Ethics, Tourism, Package Tour, Ethical Code, Tourist Ethics