Suriye'den Türkiye'ye göçün sosyo-ekonomik ve kültürel yansımaları (Gaziantep örneği)
Migration from Syria to Turkey and socio-economic and cultural reflections (Example of Gaziantep)
  1. Tez No: 504670
  2. Yazar: ALİ KEMAL GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Göç insanlık tarihiyle yaşıt bir kavramdır. Günümüzde göç toplumların ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Türk toplumu hem Osmanlı zamanında hem cumhuriyetin kuruluşundan beri bir çok göç olayına tanık olmuştur. Bu göçler genellikle Balkanlar ve Ortadoğu kaynaklıdır. Suriye Arap Cumhuriyetinde 2011 yılı mart ayında başlayan siyasi çatışmalar sonucunda Türkiye cumhuriyeti büyük bir göç dalgasıyla karşı karşıya gelmiştir. Yapılan bu çalışma, yaşanan göç hareketlerinin Suriyeli göçmenlerin üzerinde oluşturduğu etki ve genelde Türkiye özelde Gaziantep halkı üzerinde oluşturduğu etkiler üzerine odaklanmıştır. Gaziantep'in çeşitli mahallelerinde yaşayan Suriyeli göçmenler üzerinde kapsamlı bir anket çalışması yapılmış, yaşanılan sorunlar tespit edilip çözüm üretilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında Gaziantep halkının göçmenler hakkındaki fikirleri derinlemesine mülakat yöntemiyle tespit edilmeye çalışılmış ve yine çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Migration is as old as human history. In today's world it is an integral part of societies. Turkish nation experienced many migratory movements in Ottoman era and still has been continuing to experience it since the foundation of Republic. These migrations were mostly from Balkans and the Middle East. Turkey faced a huge wave of migration from Syria as a result of the political conflicts which started in March 2011. This study focuses on the effects of the migration it creates on Syrians and also on the impact of Turkish people in general and on Gaziantep people in particular. A comprehensive survey was conducted in various neighbourhoods of Gaziantep. The problems experienced by the migrants were tried to be determined. Some solutions regarding the problems were tried to be produced. In the second part of the work opinions of people in Gaziantep, by using in-depth interview method, were tried to be determined and solution proposals were presented.