Ocean literacy of private high school students in Turkey
Türkiye'deki özel lise öğrencilerinin okyanus okuryazarlığı
- Tez No: 504669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARMAĞAN ATEŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Okyanuslar iklim, oksijen ve karbondioksit gibi hayati döngüleri kontrol etmektedir. Günlük hayatımızın üstünde bu derece etkileri olan bu sistemi anlamak ve iletişim kurmak açısından okyanus okuryazarlığı konsepti önem taşımaktadır. Fakat, ülkemizde okyanus okuryazarlığını ölçen, ortaöğretime özgü herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma, Türkiye‟ deki özel lise öğrencilerinin (N= 328) okyanus okuryazalığını kesitsel çalışma yöntemiyle araştırmıştır. Okyanus okuryazarlığı iki bakımdan; içerik bilgisini Türkçe Okyanus Okuryazarlığı ve Deneyimi Anketi (T-SOLE) ve tutumu Türkçe Okyanus Koruyuculuğu Anketi (T-SOS) anketleriyle ölçülmüştür. Veriler 4 farklı şehirde yer alan 6 farklı özel okuldan toplanıp SPSS ile analiz edilmiştir. Öğrenciler, okyanus okuryazarlığının 7 Ana Prensibiyle örtüşen T-SOLE testinden yaklaşık %50 puan alırken T-SOS kısmındaki önermelere yaklaşık olarak“katılım”göstermişlerdir. Ayrıca habitat, cinsiyet ve öğretim programlarının öğrencilerin T-SOLE sonuçları üstünde etkileri olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin T-SOS sonuçlarında ise cinsiyet ve öğretim programlarının etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak, öğrenciler okyanusla ilgili internet, televizyon, okul, gazete ve radyo gibi kaynaklardan en fazla interneti kullandıklarını v belirtmişlerdir. Son olarak, okyanus içerik bilgisi ve tutumu arasında göreceli pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Oceans have an important role in regulating climate, oxygen and carbon dioxide cycles. Therefore ocean literacy carries an imperative role in terms of understanding and communicating one of the major regulators of our daily lives. However, there has not been any study conducted among students in Turkey related specific to ocean literacy. This study investigates the ocean literacy with cross sectional survey method. It explored ocean literacy under two concepts; content knowledge by using Turkish Survey of Ocean Literacy and Experience (T-SOLE) and attitude by Turkish Survey of Ocean Stewardship (T-SOS) instruments. Data collected from high school students (N= 328) in 6 different private schools locates in 4 different cities and analyzed with SPSS. Students‟ scored approximately 50% of T-SOLE and almost“agree”with the T-SOS statements concerning 7 Essential Principles of ocean literacy. Furthermore factors like habitat, gender and educational program found to have an impact on students‟ T-SOLE scores. Gender and educational program also had an impact on students‟ T-SOS scores. Internet found to be students‟ main preference of information source regarding ocean topics. There is also moderately positive relationship found between students‟ T- SOLE and T-SOS scores.