Türk Hukukunda yargı mensuplarının disiplin sorumluluğu
Disciplinary responsibility of judiciary members in Turkish law
- Tez No: 504684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ÇOBAN ATİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Yargı mensupları Anayasa gereği görevlerinde bağımsızdırlar. Anayasal bir güvenceye sahip olan yargı mensuplarının tamamen sorumsuz olması da düşünülemez. Bunun için yargı mensuplarının hukuki, cezai ve disiplin sorumlulukları bulunmaktadır. Çalışmamızın konusunu oluşturan yargı mensuplarının disiplin sorumluluğu, hâkimlik teminatı ve yargı bağımsızlığını etkilediğinden önem arz etmektedir. Türk hukukunda adli ve idari yargıda görev yapan hâkim ve savcılar ile yüksek yargı mercilerinde görev yapan yargı mensuplarının disiplin sorumluluğunun kapsamı ve usulü farklı kanunlarla düzenlenmiştir. İlk derece mahkemelerinde görev yapan yargı mensuplarının durumunu düzenleyen 2802 sayılı Kanunda, hakim ve savcıların hukuki güvenliğini olumsuz etkileyebilen, şüpheye ve varsayıma dayalı ceza verilmesine sebebiyet verebilecek disiplin suçu tanımlamalarına yer verilmiş olup meslekten çıkarma cezası dışındaki disiplin cezalarına yargı yolu kapalıdır. Yüksek mahkeme kanunlarında ise, disiplin cezası verilmesini gerektiren farklı eylemler için somut bir ayrıma gidilmeden bir veya birkaç ceza olarak düzenlenmiştir. Aynı şekilde bu mevzuat düzenlenmesinde görevden uzaklaştırma, zamanaşımı, alt ceza uygulaması ve tekerrür kurumlarına yer verilmemiştir. Türk hukuk sisteminde görev yapan yargı mensupları hakkında, disiplin sorumluluğu yönünden farklı kanun hükümlerinin uygulanması, birçok hukuki sıkıntının oluşmasına sebebiyet vermektedir. Türk hukukunda tüm yargı mensupları hakkında uygulanacak ortak bir disiplin mevzuatı çalışması yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Members of the judiciary are independent in their duties under the Constitution. It is unthinkable that members of the judiciary who have a constitutional guarantee are completely irresponsible. For this, members of the judiciary have legal, criminal and disciplinary responsibilities. Disciplinary responsibility of the members of the judiciary constituting the subject of our work is important as it affects judicial independence and judicial assurance. The scope and procedure of disciplinary responsibility of judges and prosecutors serving in judicial and administrative judiciary in Turkish law and members of the judiciary serving in high judicial authorities are regulated by different laws. In the Law No. 2802, which regulates the situation of the members of the judiciary serving in the first instance courts, there is a description of disciplinary crime which can cause the punishment based on suspicion and hypothesis which may adversely affect the legal security of the judges and prosecutors, and the road to judicial punishment except the punishment for dismissal is closed. In high court law, disciplinary punishment is regulated as one or more punishments without going through a concrete separation for the different actions that require punishment. Likewise, in the regulation of this legislation, there has been no place for dismissal from office, time limitation, sub-punishment and repetition institutions. The application of the provisions of different laws on the responsibility of discipline about members of the judiciary working in the Turkish legal system causes many legal troubles to occur. A common disciplinary action to be applied to all members of the judiciary should be carried out in Turkish law.