A research and application study: The use of human body as a subject in different fields of art
Araştırma ve uygulama çalışması: İnsan bedeninin özne olarak farklı sanat dallarında kullanımı
- Tez No: 504687
- Danışmanlar: Prof. Dr. LALE DİLBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, insan bedeninin tarih öncesi devirden günümüze kadar farklı şekillerde nasıl betimlendiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu incelemede ünlü Yunan matematikçilerin varoluşsal ve ilahi kuramlarının analizine yer verilmiştir. Aynı zamanda, sanatçılar, fizikçiler ve bilim insanlarının insan bedenini olabildiğince mükemmel bir biçimde tasvir etmek için oluşturdukları vücut orantı kanonları incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışma, kanonların ve insan figürü tasvirlerinin zaman içinde nasıl geliştiğini ve insanlar tarafından nasıl benimsendiğini; başka bir deyişle sadece sanatçıların ve akademisyenlerin değil, genel olarak toplumlar tarafından ne şekilde ele alındığını ve algılandığını incelemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the different representation of the body throughout history, from prehistory to the present time. It analyses the existential and divine theories given by the great Greek mathematicians; it also examines and compares the diverse canons of proportions that has been created by artists, physicist, and scientists to depict the body as perfect as possible. In a chronological order of events, the study investigates how the canons and depictions of the human figure have been adapted in different cultures, evolved through time, and how they have been assimilated by people. In other words, how the body has been treated and perceived, not just by artists and scholars, but also by the societies in general.