Coğrafi bir yaklaşımla Kumasi'nin (Gana) kentsel sürdürebilirlik ve yaşanabilirlik analizi
Sustainability and livability analysis of the city of Kumasi (Ghana): A geographical approach
  1. Tez No: 504691
  2. Yazar: ABUBAKAR YAQUB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİFE KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Siyasal Bilimler, Geography, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Kentsel sürdürülebilirlik göstergeleri, kent plancılarının, şehir yöneticilerinin ve politika yapıcıların mevcut kentsel tasarımların, altyapıların, politikaların, atık bertaraf sistemlerinin, kirliliğin ve vatandaşların hizmetlerine erişimlerinin sosyo-ekonomik ve çevresel etkilerini ölçmesine izin veren araçlardır. Bu bakımdan, mevcut sorun ve baskıların teşhisine, dolayısıyla iyi yönetim ve bilim temelli tepkiler yoluyla ele alınacak kararların belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Günümüz kentlerinde bu alanda çeşitli organizasyonlar ve araştırma grupları tarafından sayısız gösterge geliştirilmiş ve test edilmiştir. Bu araçlar içeriğinde uygulanabilir ve genelde halk sağlığı ve hizmetleri, yönetişim, ulaşım, gelir, istihdam ve ulaşım gibi sürdürülebilir kalkınma prensiplerini de barındırmaktadır. Kentler hızlı ve kontrolsüz büyümelerini sürdürürken, söz konusu araçlarla ekonomik ve fiziksel yoğunlaşmadan kaynaklanan çevresel ve sosyal eşitlik problemlerini çözerek kentleri daha yaşanabilir kılmaktadır. Bu çalışma, Gana'nın önemli kentlerinden biri olan Kumasi'nin mevcut kentleşme performansının ölçülmesinde sürdürülebilir kent göstergelerinin kullanılmasını öngörmektedir. Bu nedenle, kent yönetiminin ve ilgilenen kurumların kentin ekonomik ve sosyal kalkınmaya elverişli bir şekilde sürdürülebilir ve yaşanabilir olmasını ne derecede yönetebildiği yada yönetemediğini sorgulamaktadır. Kumasi örneğinden hareketle, Gana kentlerinin bu süreçte tanık oldukları dönüşüm aşamalarını ele almakta ve bu alanda yapılan ilk çalışma olmasıyla özel bir önem arz etmektedir. Çalışmanın ilk bölümlerinde Kumasi kentinin yerleştiği alanın ayrıntılı bir coğrafi analizine yer verilmiştir. Ardından, kentin sürdürülebilirliğinin seçilmiş yaşanabilirlik göstergeleri çerçevesinde değerlendirmeleri yapılmış ve alınması gereken önlemler vurgulanmıştır. Kumasi için önlemler olarak kullanılmıştır. Son bölümde ise, kentsel yaşanabilirlik ve sürdürülebilirlik anlamında Kumasi için iyileştirme önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban sustainability indicators are tools that allow city planners, city managers and policymakers to gauge the socio-economic and environmental impact of, current urban designs, infrastructures, policies, waste disposal systems, pollution and access to services by citizens. They allow for the diagnosis of problems and pressures, and thus the identification of areas that would profit from being addressed through good governance and science-based responses. They also allow cities to monitor the success and impact of sustainability interventions. A myriad of indicators have been advanced and tested in real cities by various organizations and research groups. These tools are available for implementation by others, and usually include aspects of sustainable development such as public health and services, governance, transport, income, employment, and transport. The challenge of rapid urbanization in cities is sustaining urban growth while solving the environmental and social equity problems arisıng from economic and physical concentration in order to make them livable. This study employs the use of sustainable city indicators in measuring the performance of Kumasi, an urbanised city in Ghana. Thus, assesses the extent to which city authorities and interested bodies are managing urbanization issues with regard to making the city sustainable and livable in a manner that is conducive to economic and social development. The study is unique of its kind as it gives the transformational stages Ghanaian cities have witnessed in their journey to urbanisation. A precise geographical background of Kumasi city and its place in the country is given. Some selected indicators of city sustainability were highlighted and used as the measures for Kumasi. Quite a number of improvements as well as set backs were identified with Kumasi on its path to sustainability, and the necessary recommendations have been suggested.