Roma plastic sanatında apotheosis
Apotheosis of Roman in plastic art
  1. Tez No: 504714
  2. Yazar: TAYGUN KOTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUHAL SAĞLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Roma Plastik Sanatında Apotheosis konulu bu tezimde Roma Dönemi kabartmalı eserlerde işlenen İmparator ve İmparatoriçelerin tanrısallaştırılması ele alınmıştır. Apotheosis; Bir insanın ilahlaştırılması ya da tanrılar katına yerleştirilmesi, tanrı ya da tanrıçaların eşliğinde göğe yükselmesi anlamına gelmektedir. Bu kavram ilk olarak tanrıların insanlaştırılması (antropomorfizm) üzerine şekillenmiş daha sonra aynı düşünce sistemi“heros”kavramıyla insanlar ve tanrılar arasında bir kahramanlar kültü olarak kabul görmüştür. Daha sona, Roma İmparatorluk Dönemi'nde kendisini yenileyip, geliştirmiş ve resmiyet kazanmıştır. Roma tarihi boyunca birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmıştır. Buda Roma'nın çok zengin bir kültür ve inanç sistemine sahip olmasını sağlamıştır. Bu farklı inanca sahip insanların yönetimini kolaylaştırmak ve bu kültürler arasında birlikteliği sağlamak amacıyla dinde düzenlemeler yapılmıştır. Bu konuda da en önemli düzenlemeleri İmparator Augustus yapmıştır. Augustus; dini, siyasette bir propaganda aracı olarak kullanmıştır. Augustus'un din propagandasıyla da Apotheosis Roma sanatına girmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis on Apotheosis in Roman Plastic Arts, the deification of Emperors and Empresses in the Roman relief works was dealt with. Apotheosis; The deification of a person or placement on the level of the gods means that he or she is raised in the presence of God or gods. This concept was first shaped on the anthropomorphism of the gods, and later on as a hero among the people and the gods, with the concept of“heros”. Later, in the Roman Empire period, it renewed itself, developed it and became official. Throughout Roman history, he has hosted many different cultures. This led Rome to have a very rich culture and belief system. Augustus; religion, politics as a means of propaganda. Apotheosis also entered the Roman art through the religious propaganda of Augustus. Religious arrangements have been made in order to facilitate the management of these people with different beliefs and to ensure coexistence among these cultures. The most important regulations in this regard were made by Emperor Augustus