Hemşirelerin ergonomik çalışma ortamına ilişkin algıları ve iş doyumu üzerine etkileri özel ve kamu hastaneleri karşılaştırması (Ankara ili örneği)
The effects of nurses' perceptions of the ergonomic work environment on job satisfaction: comparison of private and public hospitals (Ankara province example)
  1. Tez No: 504713
  2. Yazar: ÖZLEM ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, İşletme, Hospitals, Nursing, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, özel ve kamu hastanelerinde görev yapan hemşirelerin hizmet verdikleri hastanelerdeki ergonomik çalışma ortamlarına ilişkin algılarının iş doyumu üzerindeki etkisinin tespiti amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amacın gerçekleştirilmesi noktasında“Ergonomik Çalışma Ortamı Algı Ölçeği”ve“Minnesota İş Doyum Ölçeği”'nden yararlanılmıştır. Bu doğrultuda, Ankara ili Çankaya ilçesinde faaliyette bulunan özel ve kamu hastanelerinde çalışan hemşireler üzerinde anket uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde akademik alanyazında sıklıkla kullanılan ve gruplar arasında karşılaştırma yapma imkânı sağlayan Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü Varyans (ANOVA) Analizi testlerine yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların Ergonomik Çalışma Ortamı ölçeğinde yer alan ifadelere 3,59'luk bir düzeyde katılım sağladığı ve Minnesota İş Doyum ölçeğinde yer alan ifadelere ise 3,14'lük bir düzeyde katılım sağladıkları görülmüştür. Araştırma kapsamında oluşturulan hipotezler sonucunda ise, hemşirelerin ergonomik çalışma ortamına ilişkin algılamaları ile hastane türü, öğrenim durumu, medeni durum, görevi, görev yeri, hizmet süresi, çalışma şekli, çalışma şeklinden memnuniyet durumu ve mesleği seçme nedeni değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülürken; yaş ve çocuğa sahip olma değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Yine, hemşirelerin iş doyumu algılamaları ile hastane türü, yaş, öğrenim durumu, görevi, görev yeri, çalışma şekli ve çalışma şeklinden memnuniyet durumu değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu saptanmış; medeni durum, çocuğa sahip olma, hizmet süresi ve mesleği seçme nedeni değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Son olarak, katılımcıların ergonomik çalışma ortamına ilişkin algılamaları ile iş doyumları arasında orta düzeyde ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the effects of nurses' perception levels of ergonomic working environments in private and public hospitals where they work on their job satisfaction. For fulfilling this goal, the“Ergonomic Work Environment Perception Scale”and the“Minnesota Job Satisfaction Scale”were utilized. A questionnaire was applied to nurses working in private and public hospitals operating in the province of Ankara, Çankaya. Independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) tests, which are frequently used in literature and allow comparison between the group means, were used in the analysis of the data obtained. The result of the study showed that the participants participated in the Ergonomic Work Environment scale at a level of 3.59 and the Minnesota Job Satisfaction scale at the 3.14 level. As a result of the hypotheses formed within the scope of the research, nurses' perceptions on ergonomic work environment were found to be significantly different from hospital type, education status, marital status, duty, duty place, duration of service, working style, satisfaction with work style and profession selection reasons, except age and having children variables. In addition, the result indicated that nurses' perceptions of job satisfaction were significantly different from hospital type, age, education status, duty, place of work, work style and satisfaction with work style. However, no significant differences were observed between nurses' perceptions of job satisfaction and marital status, having children, duration of service and the reason for choosing profession. Finally, it was found that there was a moderate and positive relationship between participants' perceptions of the ergonomic work environment and job satisfaction.