Effect of cavities between soil and geotextile on permeability
Toprak ve geotekstil filtre arasında oluşan boşlukların geçirgenlik üzerine etkisi
  1. Tez No: 50473
  2. Yazar: EMİR BERKİ BARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Filtrasyon ve buna bağlı uygulamalarda kullanılmak üzere seçilecek olan geotekstillerin agrega filtreleri ile benzer işlevsel kriterlere sahip olmaları gerekmektedir. Geotekstiller, su akımının rahatça kendi yüzeyinden geçmesine imkan tanımalı ve aynı zamanda toprak parçacıklarının kaçarak borulanma meydana getirmesine engel olmalıdırlar. Bu çalışmanın amacı, toprak-geotekstil sisteminin geçirgenliğindeki değişim ile zeminlerde geotekstil uygulaması yapılırken oluşması muhtemel boşlukların arasında bir korelasyon geliştirmektir. Bu çalışmada, iki tip toprak-geotekstil sistemi bir kompaksiyon kalıbının içine yerleştirilerek, sistem geçirgenlikleri ölçülmüştür. Başlangıçta toprak numuneleri, geotekstil ile temas edecek yüzeylerinde silindirik boşluklar oluşacak şekilde hazırlanmıştır. Bu silindirik boşluklar yükseklikleri dört ve altı mm olmak üzere iki ayrı grup olarak belirlendi. Her bir grupta iki, dört ve altı cm çap kullanılarak toplam altı değişik tip silindirik boşluk oluşturuldu. Denenen sistem üç katmandan oluşmaktadır. En altta yüksek geçirgenlikte bir çakıl katmanı, onun üzerinde geotekstil ve en üstte kaolin ve bentonit karışımından oluşan, silindirik boşluklu toprak bulunmaktadır. Tüm deneylerde aynı toprak tipi kullanılmıştır. Biri needle-punched, diğeri spunbonded olmak üzere iki ayrı tip geotekstil ile çalışma yapılmıştır. Deneylerde gerçek zeminlerdeki koşullar modellendirilmeye çalışılmıştır. Her sistem için geçirgenlik değerleri ölçülmüştür. Deneylerde toprak-geotekstil sisteminin geçirgenliğinin büyük ölçüde oluşturulan boşluğun yüksekliğinden etkilendiği gözlenmektedir. Ayrıca boşluk çapının da belirgin etkisi gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Geotextiles used for filtration and related applications should have similar functional criteria to those of aggregate filters. The fabric-to-soil system should permit free liquid flow across the plane of the fabric without clogging while preventing piping. The aim of this study was to develop a correlation between the change in permeability of the soil-geotextile system and the cavities which are possibly created while lying out the system on field. The permeability of two types of soil-geotextile systems placed inside a compaction mold, is measured in this study. Samples were intentionally prepared with cavities of cylindrical shape. The diameter of the cavities were chosen as two, four and six cm and the height of the cavities were chosen as four and six mm. In the cells a geotextile is placed over gravel, and at the top a soil sample prepared by mixing kaolin and bentonite with a cavity, is installed. In all tests the same type of soil was used. Two types of geotextile were used a needle-punched and a spun-bonded geotextile. It was tried to model actual conditions in the ground. The permeability values are measured. It was observed that the permeability of the tested soil-geotextile systems were greatly influenced by the height of the cavities. Also the diameter of the cavity had an significant effect.