Analysis of cable structures
Kablolu taşıyıcı sistemlerin analizi
- Tez No: 50474
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH S. TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kablo sistemlerin yük altındaki geometrik boyutları, yapı boyutlarına göre, önemli ölçüde değişebileceği için, bu gibi taşıyıcı sistemlerin yük-deformasyon bağıntıları doğrusal değildir. Dolayısı ile, geleneksel deplasman matrisleri metodu kablolu taşıyıcı sistemlere doğrudan uygulanamaz. Bu çalışmada, geometrik yönden doğrusal olmayan sistemlerin analiz metodlarının tarihsel bir perspektif içinde gelişimi anlatıldıktan sonra, çubuk sistemlerde deformasyonların rijitlik matrisi içine nasıl dahil edildiğine dair teorik metotlar izah edilmiştir. Özellikle, düzlem kafes, uzay kafes ve düzlem çerçeve taşıyıcı sistemlerin bir boyutlu çubuklarının teğetsel rijitlik matrislerinin, çok değişkenli Taylor serilerine açılım metodu ile nasıl elde edildiği ayrıntıları ile izah edilmiştir. Daha sonra, nümerik hesaplamalarda kullanılan (a) Ardışık yüklemeler metodu, (b) Newton-Raphson iterasyon metodu, (c) Değiştirilmiş Newton-Raphson metodu ve (d) Kompozit iterasyon ve kısmi yükleme metodları, birbirleri ile karşılaştırılmalı olarak ve ayrıntıları ile anlatılmıştır. Sunulan çözüm tekniklerinin ve hesaplama yöntemlerinin açıklığa kavuşturulabilmesi amacı ile, kablolu taşıyıcı sistemlere dair çeşitli nümerik örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The load deflection characteristics of cable structures are highly nonlinear, because the changes in geometry may become very significant when compared with the overall dimensions of the structure. Consequently, the conventional stiflhess matrix methods of structural analyses are not directly applicable to the cable structures. In this presentation firstly, the techniques of incorporating the changes in geometry into the stiffness matrices are discussed after a general review of the historical developments. The Taylor method of series expansion for multiple variables, is utilised in order to arrive at the tangent stiflhess matrix of a bar in plane truss, space truss, and plane frame systems. Secondly, the numerical computational techniques are presented, in which (a) The incremental loading, (b) The Newton-Raphson iteration, (c) The Modified Newton- Raphson iteration schemes, and (d) The hybrid iteration and incremental loading techniques are included. The relative merits of each of these computational schemes are described. Finally, for the purpose of illustration, several numerical examples of cable structures are included.