Corporate control mechanisms and investment efficiency in developed European countries
Gelişmiş Avrupa ülkelerinde kurumsal kontrol mekanizmaları ve verimli yatırım
- Tez No: 504738
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE MİNE ULUBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, kontrol mekanizmalarının firma yatırım politikasına olan etkilerini gelişmiş Avrupa piyasasında 2000-2016 yılları arasında incelemektir. Banka borçlanması, borç vade yapısı, ve kurumsal yatırımcılar içsel, ürün piyasasındaki rekabet ise dışsal kontrol mekanizmalarıdır. Bu tez, çoğunlukla ABD piyasasına dayandırılan önceki bulguların dışsal geçerliliği için gelişmiş Avrupa piyasasında çalışmanın yanında, firmaların yatırım politikasına daha güvenilir ve kapsamlı sonuçlar sağlamak için ürün piyasa rekabetini hem firma düzeyinde hem de sektör düzeyinde ele almış ve ayrıca basit yatırım harcamaları düzeyini kullanmak yerine firmanın yatırım verimliliğini kullanmıştır. Şirketleri beklenen yatırım düzeyinden sapmalarına göre aşırı yatırım yapmış veya az yatırım yapmış olarak sınıflandırmak, kontrol mekanizmalarının bu iki firma türü için farklı çalışıp çalışmadığını anlamamızı sağlamıştır. Tezin ikinci bölümünde, içsel kontrol mekanizmalarının piyasadaki rekabet altında nasıl çalıştığı incelenmiştir. Bu tez bankaların, hem kredilendirme hem de sahiplik yoluyla Avrupa şirkeleri için etkin bir kontrol mekanizması olduğu üzerine kanıtlar sunmaktadır. Banka borçlanmasının yanı sıra, kurumsal yatırımcılar ve ürün piyasasındaki rekabet beklenen yatırım düzeyindeki sapmaları azaltarak aşırı yatırım yapma sorununu azaltan diğer kontrol mekanizmalarıdır. Ayrıca, rekabetin düşük olduğu durumlarda banka borçlanması ve kurumsal yatırımcıların, şirketlerin aşırı yatırım yapma sorununu azaltığı görülmektedir. Bu durum, piyasadaki rekabetin içsel yönetişim mekanizmaları için alternatif bir mekanizma olduğu hipotezi ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
The objective of this dissertation is to examine the effect of corporate control mechanisms on firm investment policy, providing evidence from the developed European countries over the period 2000-2016. Leverage, debt maturity, institutional investors are the internal mechanisms while the product market competition is the external control mechanism. Besides providing evidence for the external validity of previous findings which mostly rest on the US market, this dissertation uses firm-level and industry-level product market competition measures and investment efficiency instead of using simple investment level to provide more reliable and comprehensive results for the investment policy of European firms. Classifying firms according to the deviations from their expected investment level allows us to figure out why control mechanisms work differently when a firm over- or underinvests. In the second part of the study, we analyze how each of the internal mechanisms affects investment efficiency under product market competition. This dissertation provides evidence that banks, through both lending and ownership, are the main controlling mechanisms for European firms. Besides leverage, institutional investors and competition are other control mechanisms mitigating the overinvestment problem by reducing the deviations from expected investment level. Moreover, our results demonstrate that leverage and institutional ownership reduce overinvestment when competition in the industry is low, which is consistent with the hypothesis that product market competition acts as a substitute governance mechanism.