Türk basınında Arap imgesi (1923-1928)
The arap image in the Turkish press (1923-1928)
- Tez No: 504908
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Osmanlı Devleti'nin çatısı altında asırlarca devam eden Türk-Arap birlikteliği, I. Dünya Savaşı'nda önemli bir kırılma yaşamıştır. Bu kırılmadaki en büyük etken ise Hicaz Emiri Şerif Hüseyin'in savaş sırasında Osmanlı Devleti'ne karşı başlattığı isyandır. İsyanın etkisi savaş döneminde sınırlı kalsa da Türk ve Arap devletlerinin ulus-devlet süreçlerinde önemli bir argüman olarak karşımıza çıkmıştır. İsyan, başta batılı tarihçiler olmak üzere, ulus-devlet destekli Türk ve Arap entelektüellerin elinde“Büyük Arap İsyanı”ve“Arap İhaneti”olarak işlenmiştir. Fakat son dönemde yapılan çalışmalarla birlikte isyanın tüm Araplara mal edilemeyeceği ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye'de var olan Arap algısını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Ulus-devlet sürecindeki Türkiye'de, Hicaz isyanının Araplara olan bakış açısını nasıl etkilediği ve o dönemde isyanın tüm Araplara mal edilip edilmediği üzerinde durulması gereken önemli sorunlardandır. Bu sorunların tespiti ve irdelenmesi için gerekli olan argümanlardan birisi de basındır. Bu yüzden tezimizde 1923 ile 1928 yılları arasında Türk basınının önemli organları olan Hakimiyet-i Milliye, İkdam, Tevhid-i Efkar gazeteleri ve Sebilürreşad Dergisi taranarak Araplar ve Arap devletlerine dair haberler tespit edilmiş ve değerlendirilmiştir. Hicaz, Mısır, Yemen, Suriye, Irak devletlerine ve genel Arap algısına dair elde ettiğimiz sonuçların bize sunmuş olduğu tabloda Türk basınının, isyanı tüm Araplara mal etmediği görülmüştür. İsyandan yalnız Şerif Hüseyin sorumlu tutulmuş ve Araplara karşı olumsuz bir tavır takınılmamıştır. Ayrıca Türk basını, Arap dünyası ile Türkiye arasında çizilen sınıra rağmen bölgeye olan ilgisini yitirmemiş ve okuyucusuna bölgeyle ilgili gelişmeleri aktarmaya devam etmiştir. Elde ettiğimiz diğer bir sonuç ise Arap halkının Türkiye'ye ve Türklere dair bakış açısını yansıtan haberlerdir. Bu haberlerde bölge ahalisinin Türkiye'ye ve Türklere olan olumlu bakış açısı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Turkish-Arab unity that continued for centuries under the roof of the Ottoman Empire was a major break in the World War I. The greatest factor in this breakdown is the revolt of the ameer of Hijaz Şerif Hüseyin that was founded against the Ottoman State during the war. Although the influence of the rebellion was limited during the war period, the Turkish and Arab states used this revolt as an important argument in building the nation-state processes. The rebellion has been treated as“Great Arab Revolt”or“Arab Betrayal”in the hands of nation-state supported Turkish and Arab intellectuals, and also especially Western historians. However, with the recent studies, it is revealed that the rebellion cannot be carried out in all of the Arabs. This study aims to identify the Arab perception exists in Turkey in the early years of the Republic. In Turkey, in the nation-state building process, how the Hijaz rebellion influenced the viewpoint of the Arabs and whether the rebellion at that time was made by all the Arabs are some of the important problems. One of the arguments that is necessary for the detection and examination of these problems is also the press. Therefore, the newspapers Hakimiyet-i Milliye, İkdam, Tevhid-i Efkar and Sebilürreşad Magazine, which were important publications of the Turkish press, have been scanned and news about Arabs and Arab states have been identified and evaluated for between 1923 and 1928. It is seen that the Turkish press did not cost the rebellion all the Arabs, as we have obtained about the Hijaz, Egypt, Yemen, Syria, Iraqi states and general Arab perception. Only Şerif Hüseyin was blamed from the revolt and no negative attitude was taken against all Arabs. In addition, the Turkish press, in spite of demarcation between the Arab world and Turkey has not lost his interest in the region and developments concerning the region has continued to convey to the Turkish readers. Another result we've achieved are that the news reflects the perspective of the Arabs about Turkey and the Turkish people. The positive outlook of the people in this region to Turkey and to the Turkish people in news was seen.