Model-based multi objective analysis of ultrasound images in prenatal diagnosis
Prenatal muayenede ultrason imge dizileri üzerinde modele dayalı çok amaçlı cisim tanıma
- Tez No: 50493
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BOZMA IŞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
KISA ÖZET Bu çalışmada anne karnındaki bebeğin kafatasının bi-parietal çevrit ölçümleri amacı ile alınan ultrason imge dizileri incelendi. Ölçümün yapılmadan önce imge dizileri üzerinde fetus kafatasına ait beş parçanın görülmesi gerekmektedir. Bu beş parçanın imge dizileri üzerinde otomatik olarak yakalanması yoluyla, bi-parietal çevrit ölçümünün otomasyonu için çözüm önerildi. Çözüme, imge dizilerinin ön işlemden geçirilerek gürültünün elenmesi ve kontür bilgilerinin elde edilmesi ile başlandı. Daha sonra modele dayalı çok amaçlı tanıma yöntemi ile parçalar yakalanmaya çalışıldı. Bu amaçla, parçalar üzerinde tanımlı olan kısıtlamaları kullanarak enerji fonksiyonları çıkarıldı ve herbir parça için enerji fonksiyonlarına dayalı amaç fonksiyonu çıkarıldı. Böylece tanıma için parçaların modelleri parçalara uydurulmaya çalışıldı. Parçaların tanınmasında paralel çözüm arandığı için tanımlanan fonksiyonların minimize edilmesinde sayısal çözüm yöntemleri kullanıldı. Son olarak parçaların varlığının test edilmesi için ölçü fonksiyonu tanımlandı. İmgeler arasındaki devamlılık ilkesi de kullanıldı. Sonuçlar sunuldu ve yorumlandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, ultrasound image sequences of fetus head are examined for the bi- parietal diameter measurement. There are five parts of the fetus head that has to be seen clearly before the measurement. A solution for the detection of those five parts in a sequence is proposed for the automation of the measurement of bi-parietal diameter. The solution starts with the pre-processing for the noise reduction and the contour extraction. Following, model-based multi-objective analysis is used for the segmentation of the parts. For the segmentation task, using the constraints on the parts, energy functions are formed and an objective function is constructed for each part based on these energy functions. The models of each part is then tried to fit to the part by minimizing its objective function. The solution is searched for parts in parallel so that minimization of these functions is achieved by numerical integration. Finally, existence of the parts are checked by a measurement function. Throughout the process, continuity principle is used between the frames. The results are presented and discussed. IV