Türk siyasal hayatında muhafazakâr demokrasi söylemi
The discourse of conservative democracy in Türkish political life
  1. Tez No: 504993
  2. Yazar: ERCAN UMUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Muhafazakârlık, Türk siyasal hayatının ana akımlarından birisidir. Bilhassa çok partili hayata geçiş ile birlikte Türkiye'de muhafazakâr hareket ve partiler hızla çoğalmıştır. İlk olarak 2002 yılında iktidara gelen AK Parti hükümetleri ile birlikte ise muhafazakârlık yeni bir form içerisinde tekrar gündeme gelmiştir. Çalışmada ilk olarak Avrupa ve Amerika gibi farklı ülkelerdeki klasik muhafazakârlık ve çağdaş muhafazakârlık akımları incelenmiştir. Bu kapsamda muhafazakâr düşüncenin Batı'da nasıl ortaya çıktığı ve sonrasında diğer ülkelere nasıl yayıldığı hem teorik hem de pratik boyutlarıyla analiz edilmiştir. Bu genel bakışın ardından muhafazakârlık Türk siyasal hayatı bağlamında ele alınmıştır. İlk önce arka plan bilgisi olarak, Demokrat Parti, Adalet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Milli Selamet Partisi ve Anavatan Partisi gibi muhafazakâr partiler kısaca incelenmiştir. AK Parti'nin kimliğini muhafazakâr demokrat olarak tanımlaması muhafazakârlık alanında yeni ve verimli tartışmalar ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma, AK Parti'nin muhafazakâr demokrat söylemini partinin kuruluş yıllarındaki politika ve programları kullanarak analiz edecektir.
Özet (Çeviri)
Conservatism is one of the main currents of Turkish political life. Especially since the multiparty system, conservative movements and parties have been proliferated in Turkey. With AK Party governments first acceded in 2002 conservatism has reappeared in Turkish politics in a new form. This study first analyzes the currents of classical conservatism and contemporary conservatism in different countries such as Europe and the United States. In this context, how conservative thought appeared in the West and then spreaded to other countries are analyzed both in theoretical and practical dimensions. After this general outlook to conservatism, it is analyzed within Turkish political context. First as a background knowledge, conservative parties such as Democrat Party, Justice Party, National Movement Party, National Salvation Party and Motherland Party are briefly analyzed. AK Party's declaration of its identity as conservative democrat has created a new and productive debates about conservatism. This study analyzes AK Party's notion of conservative democracy by using its politcies and programs during its early years.