Beğeni tercihleri üzerinden kültürel ve sınıfsal farklılıklara Pierre Bourdieu perspektifinden bakmak: Denizli kentinde orta sınıflarda kültürel farklılıkların yansımaları
Contemplating cultural and class differences in terms of liking preferences from Pierre Bourdieu's perspective: Reflections of cultural differences of middle classes in the city of Denizli
  1. Tez No: 505087
  2. Yazar: BARIŞCAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL İÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışma, Fransız Sosyolog Pierre Bourdieu'nün Fransa'da 1979 yılında yayımlanan“La Distinction”eseri ilham alınarak, orta sınıflarda farklı beğeniler (tercihler) ve zevkler aracılığıyla oluşan kültürel farklılaşmanın Denizli ili özelindeki görünümlerini konu almaktadır. Araştırmada, Denizli ilinde belirlenen örneklem çerçevesinde kültürel sermaye ile beğeniler arasındaki ilişkiyi analiz ederek, farklı beğenilerin orta sınıf(lar)a mensup katılımcılar arasında kültürel bir farklılık yaratıp yaratmadığını sistematik bir şekilde ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu bağlamda araştırma verileri Denizli merkezinde yer alan Adalet, Saraylar Yenişehir (Merkezefendi), Deliktaş, Hacıkaplanlar, İstiklâl, Mehmetçik (Pamukkale) mahallerinde yaşayan toplam 250 katılımcıyla gerçekleştirilen anket ve görüşme tekniklerine dayanmaktadır. Buradan hareketle, toplumsal hiyerarşinin orta tabakalarına mensup bireylerin gündelik yaşam tarzlarını ve kültürel tüketim alışkanlıklarını sosyo-ekonomik ve kültürel değişkenler üzerinden sorgulamak,“kültürel sermayenin”Denizli ili özelinde yaşayan orta sınıf(lar)ın farklı fraksiyonlarına eşit olarak dağıtılıp dağıtılmadığı hakkında bir fikir sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study, mentions the apperences of cultural differences of middle class in Denizli, on account of different perspectives and pleasures, being inspired by the work,“La Distinction”published in France in 1979 by French Sociologist Pierre Bourdieu. In the research within the sample framework in Denizli, it is aimed to systematically clarify whether different tastes create a cultural variety among middle class(es) participants by analysing the relationship between cultural capital and tastes. In this content, research data are based on questionaire and interview techniques which are made with 250 participants living in Adalet, Saraylar, Yenişehir (Merkezefendi), Deliktaş, Hacıkaplanlar, İstiklâl, Mehmetçik (Pamukkale) neighborhoods. From this point of view, examining daily life styles and cultural consuming habits of people who belong to the middle class of social hierarchy regarding by economic and cultural variations, will give us an opinion about whether“cultural capital”is delivered to the different fractions of middle class(es) living specially in Denizli equally or not.