İran faizsiz bankacılık sistemi ile Türk faizsiz bankacılık sisteminin karşılaştırılması
Comparison of Iran interest-free banking system and Turkish interest-free banking system
- Tez No: 505088
- Danışmanlar: PROF. DR. GANİTE KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada İran ve Türkiye'deki faizsiz bankacılık sistemleri karşılaştırılarak dünyada giderek yaygınlaşan faizsiz bankacılık sistemi incelenmiştir. İran'ın seçilmesinde hem İran'a uygulanan ambargonun kaldırılmasıyla dünyaya açılan İran pazar hacminin tüm Dünya ülkelerinin merceğinde olması hem de İran-Türkiye arası bankacılık sektöründe yapılabilecek yatırımların büyüklüğü etken olmuştur. Türkiye açısından da yeni fırsatlar doğurabilecek bu durum oldukça önemlidir. Bu nedenle, tezde de İran'ın bankacılık faaliyetleri, Türkiye bankacılığı ile benzerlikleri ve farklılıkları ele alınmıştır. Ayrıca, her iki ülke faizsiz bankacılık uygulamaları İslami bankacılık açısından da değerlendirilmiştir. Türkiye ve İran katılım bankacılığı uygulamaları fon toplama ve kullandırma işlemlerinde farklı adlar ile ifade edilen yöntemler ile gerçekleştirilse de; birbirleriyle farklılık ve benzerlikleri mevcut olup, İslami sistem ile de çelişmemektedir. Özellikle Türkiye açısından giderek ilgi gören ve yatırımları da giderek artan bir sistem haline gelmiştir. Son dönem yapılan düzenlemeler, reel sektörün neredeyse tamamını oluşturan KOBİ'leri daha fazla destekleyerek Türkiye'nin istikrarlı büyümesine katkı sağlayan faizsiz bankacılığın giderek daha hızlı büyüyeceğini göstermektedir. Bununla birlikte, Türkiye'nin çok uluslu mekanizmalardaki etkinliği de göz önünde tutulursa İran ile birlikte yapılabilecek projelerle uluslararası sistemin yaygınlaştırılmasına katkı sunulabilir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates ever growing worldwide interest-free banking sector by means of comparing Iranian and Turkish systems. Iranian market size opening to the world following removing sanctions that all nations focus and investement size in banking sector betwen Iran and Turkey motivated to choose Iran. It is also of great significance for Turkey to result in new opportunities. Therefore, similarities and differences of Iranian banking operations with Turkish ones are studied. Moreover, both systems are evaluated in concordance with Islamic banking. Although Iranian and Turkish participatory banking applications are run with different methods for fund collection and delivering, they have similiarities and differences; however, they do not contradcit with Islamic banking system. Inparticular, interest-free banking system has become a growing sector for Turkey, which is attached great concern and attracts investments. Recent regulations incidate that interest-free banking is steadily growing related to more support given to SMEs, comprising roughly whole real sector, to contribut to stable growth of Turkey. In addition, contribution may be made to widening international system by joint projects with Iran provided that Turkey's efficient position in multi-national mechanisms.