Çalışan kadınlarda örgütsel sessizlik ile örgütsel sosyalleşme arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the relationship between organizational silence and organizational socialization in working women
- Tez No: 505119
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Örgütsel sosyalleşme süreci hem çalışan tarafından hem de örgüt tarafından büyük önem arz etmektedir. Çalışanın örgütü tanıması, benimsemesi, örgütün gerekliliklerini yerine getirmesi ve iş doyumuna ulaşabilmesi örgütsel sosyalleşmenin hem işlevini hem de önemini vurgulamaktadır. Örgütsel sessizlik kavramı, çalışanların örgütlerinde yaşadıkları negatif durumları benimseyip, kabullenerek olumsuz olan herhangi bir durumu dile getirmemeleri durumudur ve örgütle ilgili teknik ya da davranışsal fikir ve görüşleri amirlere söylemeyerek sessizliğe bürünmeleri olarak ifade edilir. Bu kapsamda araştırmanın amacı örgütsel sessizlik ile örgütsel sosyalleşme arasındaki ilişkiyi açıklayarak literatüre katkıda bulunmaktır. Bu kapsamda araştırma için evreni oluşturan kadınlardan 498 anket toplanmıştır. Toplanan anketler incelendiğinde ise bu anketlerden 417 tanesinin araştırma kapsamında kullanılabileceğine kanaat getirilmiştir. Araştırma sonucunda örgütsel sosyalleşme ve örgütsel sessizlik ana değişkenlerinin aralarında anlamlı bir ilişki bulunamamasına rağmen iki değişkenin alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir Örgütsel sosyalleşme ile örgütsel sessizliğin boyutlarından yönetici boyutunun arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The organizational socialization process is of great importance both by the employee and the organization. It emphasizes both the function and the importance of organizational socialization in terms of employee's definition of organization, adoption, fulfillment of organizational requirements and attainment of job satisfaction. The concept of organizational silence is that employees are not allowed to express any negative situation by accepting and accepting negative situations they have experienced in their organizations and they are expressed as silence without saying technical or behavioral ideas and opinions about the organization. In this context, the purpose of the research is to contribute to the literature by explaining the relationship between organizational silence and organizational socialization. Within this scope, 498 questionnaires were collected from women who constitute the universe for research. When the collected questionnaires were examined, it was concluded that 417 of these questionnaires could be used within the scope of the research. Although there was no significant relationship between the organizational socialization and organizational silence main variables, there were significant relationships between the two variables and some subscales of the variables. There was a negative relationship between the dimensions of organizational socialization and organizational silence and the managerial dimension.