Bülent Ecevit'in fikirsel muhalefeti: Arayış dergisi
Intellectual opposition of Bülent Ecevit: The journal arayış
  1. Tez No: 505125
  2. Yazar: AHMET BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KAAN KAYNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Arayış dergisi siyasal faaliyetlerin yasaklı olduğu 12 Eylül döneminde Bülent Ecevit'in girişimiyle yayınlanan aktüel bir dergidir. Haftalık yayınlanan derginin ilk sayısı 21 Şubat 1981 tarihinde yayınlanmış ve dergi toplam 54 sayı çıkarılmıştır. Ecevit, dergideki başyazılarında Türkiye'nin siyasal, ekonomik ve toplumsal sorunlarına dair görüşlerini açıklamıştır. Fakat derginin 15. sayısından sonra Ecevit'in dergideki yazıları yasaklanmış ve 2 Mart 1982 tarihinde ise dergi, 12 Eylül yönetimi tarafından tamamen kapatılmıştır. Dergi aynı zamanda sosyal demokrat görüşe sahip birçok akademisyenin 12 Eylül yönetimine karşı oluşturdukları bir muhalefet odağı olarak görülebilir. Bu çalışmada 12 Eylül Darbesi'yle başlayan dönemde Türkiye'nin hemen her alanda yaşadığı köklü değişiklikler Arayış dergisi üzerinden incelenmiştir. Bu bağlamda Türkiye'de liberal bir ekonomik düzenin tesis edilmesini amaçlayan 24 Ocak Kararlarının uygulanması ve yeni anayasa tartışmalarına dair değerlendirmelere yer verilmiştir. O dönemde Türk basını üzerindeki baskılar ile eğitim, kültür ve sanat alanlarında yaşanan gelişmeler ve o dönemde devam eden siyasal parti davalarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Arayış was a periodical journal which was published with the effort of Bülent Ecevit, under the 12th September rule, when all political activities were banned. The first issue of the weekly journal was published on the 21st of February, 1981 and 54 issues were released in total. Ecevit revealed his opinions regarding political, economic and social struggles of Turkey in the leading articles. Ecevit's articles were banned by the 15th issue and the journal was completely closed down by the 12th September rule on the 2nd of March, 1982. Arayış could be regarded as an opposition focus against the 12th September rule, composed of a lot of academics who adopted social democrat view. This study aims to clarify the radical changes that Turkey went through in the period that started with 12th September in consideration of Arayış journal. In this sense, arguments regarding the implementation of 24th January Decisions which provided for a liberal economic order and the new constitution, as well as oppression on Turkish media, developments in education, culture and art, and cases against the political parties.