Liderin takım çalışması üzerindeki etkileri ve bir araştırma
The effects of the leader on team work and a research
- Tez No: 505124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, liderin takım çalışması etkinliği üzerinde ne denli bir etkisi olduğunu belirlemek amaçlanmaktadır. Bu kapsamda takım etkinliğini ve liderlik davranışlarını ölçmek ve bu değişkenlerin demografik değişkenler ile arasında farklılık olup olmadığını ölçmek adına perakende sektörü çalışanları üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Tez çalışması üç ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde genel olarak liderlik ve liderlik yaklaşımlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde takım çalışması hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölüm çalışmanın uygulama kısmını oluşturmaktadır. Veri toplama tekniği olarak anket kullanılmış ve veriler SPSS 24.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, liderlik davranışlarının takım çalışması etkinliğini önemli ölçüde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine what effect the leader has on teamwork activity. In this context, a questionnaire was applied to the employees of the retail sector to measure team effectiveness and leadership behaviors and to determine whether these variables differ from the demographic variables. The thesis work consists of three main parts. In the first part, leadership and leadership approaches are examined in general. In the second part, information about team work is given. The third part is the application part of the work. Questionnaire is used as data collection technique and the collected data are analyzed with SPSS 24.0 package program. According to the results of the analysis, it is achieved that leadership behavior has a significant effect on teamwork effectiveness.