Ürün çelik kalitesine bağlı olarak sürekli kütük döküm kusurlarının araştırılması
Investigation of continuous billet casting defects related with steel product quality
- Tez No: 505153
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER SALTUK BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Metalurji ve Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Önemli bir çelik üretim prosesi olarak bilinen sürekli kütük döküm yönteminde, birçok değişken bir arada bulunabilmektedir. Yarı mamül olarakta kabul edilebilen kütük üretiminde uygun parametrelerin kullanılması önemlidir. Sürekli kütük döküm üretim faaliyetlerinde kalite ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için çelik analizi, refrakter malzeme ve sürekli döküm parametreleri gibi konular üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Sürekli kütük döküm prosesinde üretilen nihai ürün (kütük) incelendiğinde; çelik kalitesi, kullanılan refrakter malzemeler, tesis ekipmanları, operasyonel uygulamalar v.b parametrelere bağlı olarak farklı kusurların oluştuğu görülmüştür. Bu tez çalışmasında kütük üretiminde meydana gelen ürün kusurları;“iç yapı kusurları”,“yüzey kalitesi ve yüzey kusurları”ile“şekil ve ebat kusurları”olmak üzere üç ana başlık altında gruplandırarak, araştırılmıştır. Sürekli döküm tesisinde üretimi yapılan kütük malzemesinin; üretim miktarı, kalite ve kusur açısından dağılımları incelenmiştir. Kütük numuneleri üzerinde makro ve mikro yapılarda kusur incelemeleri yapılmıştır. Yüksek üretim miktarına sahip kaliteden alınan numunelerdeki inklüzyon kusurunun incelenmesi amacı ile optik mikroskop ve SEM görüntüsü alınmış ve EDS analizi yapılmıştır. Ayrıca, beyaz toz kusuru üzerinde SEM görüntüsünden alınan EDS analizi yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, sürekli kütük döküm kusurlarında sıvı çelik ve sürekli döküm prosesi parametrelerinin etkili olduğu ve kalite sonuçlarına yansıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the continuous billet casting process known as an important steel production process, many variables can coexist. It is important to use the appropriate parameters in the production of billets which can be accepted as semi-finished products. In order to meet the quality requirements in continuous billet casting production activities, researches have been carried out on subjects such as steel analysis, refractory materials and continuous casting parameters. When the final product (billet) produced in the continuous billet casting process is examined, steel quality, refractory materials used, plant equipments, operational applications, etc. Various defects have been observed depending on the parameters. In this thesis, product defects that occur in the production of billet;“Internal structure defects”,“surface quality and surface defects”and“shape and size defects”have been grouped into three main categories and investigated. The billet material produced in the continuous casting plant; production quantity, quality and defect distribution of these products. Defects on macro and micro structures were examined on the billet samples. In order to investigate inclusion defects in samples with high production quantities, an optical microscope and SEM image were taken and EDS analysis was performed. In addition, the EDS analysis of the SEM image was performed on the white powder defect. As a result of the study, it has been seen that the parameters of continuous casting process and liquid steel in continuous billet casting defects are reflected in the quality results.