The current account deficits of South Europe
Güney Avrupa'nın cari açığı
- Tez No: 505269
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KABUKÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tezin ilk bölümü küresel finansal kriz döneminde, cari açıkları zirveye ulaşan Yunanistan, Portekiz ve İspanya'nın cari açıklarının optimalitelerine odaklanmaktadır. Özellikle, bir ülkenin cari açığı ile o ülkenin bugünkü payına göre, gelecek gelirinin payının beklenen indirgenmiş bugünkü değeri arasında bir bağlantı olduğunu gösteren Engel ve Rogers'ın (2006) analizini takip ediyorum. Analiz gösteriyor ki Yunanistan ve İspanya'nın 2008 yılındaki cari açık seviyeleri hanehalklarının optimal kararlarının bir sonucu olduğu olarak düşünülebilirse de, Portekiz'in cari açığı optimal kabul edilemez. İkinci bölümde, ani duruş analizini iki-ülke heterojen ajan-eksik piyasa modelini ,Bewley (1986), Huggett (1993), ve Guerrieri ve Lorenzoni (2017) 'nin modeliyle uyumlu şekilde, Yunanistan ve 14 AB ülkesine kalibre ederek gerçekleştirdim. Sonra, Yunanistan'da ani bir borçlanma kısıtının dış hesapları, tüketimi ve uzun-dönem dengeye götüren bağlantıyı nasıl etkilediğini araştırdım. Ani duruş Yunanistan'da kısa dönemde bir servet kaybına sebep olmuş ve servet eşitsizliğini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
The first chapter of this thesis focuses on the optimality of the current account deficits of Greece, Portugal, and Spain, which reached their peak during the global financial crisis. In particular, I follow the Engel and Rogers (2006) analysis, which posits a link between the current account deficit of a country and its expected discounted present value of future income share in the world relative to its current share. The analysis shows that while the current account deficits of Greece and Spain in 2008 may be considered an outcome of optimal decisions of households, the Portuguese current account deficit cannot be deemed optimal. In the second chapter, I consider a sudden stop analysis in a two-country heterogeneous agent-incomplete markets framework in the spirit of Bewley (1986), Huggett (1993), and Guerrieri and Lorenzoni (2017), calibrated to Greece and 14 EU countries. Then, I explore how a sudden tightening of the borrowing constraint in Greece affects its external accounts and consumption along the transition path to the long-run equilibrium. The sudden stop causes a welfare loss for Greece in the short run and decreases wealth inequality.