Kolorektal kanserlerde peritümöral inflamasyonun evreleme ve sağkalım ile ilişkisi
- Tez No: 505309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÖMCELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Kolorektal kanserlerde anti-tümöral immün yanıtın değerlendirilmesi, hücresel T lenfosit yanıtının evreleme ve sağ kalım ile ilişkisini ortaya koymak hedeflenmektedir. Gereç ve yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma hastanesinde 2014-2016 yılları arası kolorektal kanser nedeniyle elektif olarak opere edilen, neoadjuvan kemoradyoterapi almamış 107 hastanın parafin blokları retrospektif olarak incelendi. 17 hasta preparatlarındaki bozulma nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. 90 hastanın verileri yaş, cinsiyet, klinik evre, tümör lokalizasyonu ve parafin blokları; peritümöral CD 4+, CD 8+ T lenfosit ve CD56+ Naturel Killer (NK) yoğunluğu açısından incelendi. İstatistiksel veriler çalışılarak evre ve sağ kalım açısından değerlendirildi. Bulgular: Preparatlardaki peritümöral CD4+, CD8+ T lenfosit ve CD56+ NK hücre pozitifliği yüzdeleri ile hastaların sağkalımı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Histopatolojik farklarına göre CD4+, CD8+ ve CD56+‟liği oranları arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi. TNM evrelemesi, lenfatik invazyon, vasküler invazyon, perinöral invazyon ile CD4+ CD8+ T lenfosit, CD56+ NK yüzdeleri arasındaki ilişkide de istatistiksel olarak anlamlı sonuç bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluate the anti-tumor immunological response in colorectal cancers and determine the relationship of cellular T lymphocyte response with survival. Materials and methods: Paraffin blocks of 107 patients who had not undergone neoadjuvant chemoradiotherapy electively performed due to colorectal cancer between 2014 and 2016 in Antalya Training and Research Hospital of Health Sciences University were examined retrospectively. Seventeen patients were excluded from the study due to deterioration in their preparations. Of the remaining 90 patients the parameters considered were age, sex, clinical stage, tumor localization and paraffin blocks; peritumoral CD4+, CD8+ T lymphocyte and CD56+ Natural Killer (NK). Statistical data was evaluated in terms of stage and survival. Findings: There was no statistically significant difference between patients peritumoral CD4+, CD8+ T lymphocyte and CD56 + NK cell positivity percentages in the recipients. There was no statistically significant difference between the rates of CD4+, CD8+ and CD56+ according to their histopathological differences. There was no statistically significant correlation between TNM staging, lymphatic invasion, vascular invasion, perineural invasion and CD4+, CD8+ T lymphocytes, CD56+ NK fractions.