The appeal of social capital: Analyzing the conceptualization of the concept
Sosyal sermayenin çekiciliği: Sosyal sermaye kavramının kavramsallaştırılmasının analizi
- Tez No: 505330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME ÖZÇÜRÜMEZ BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, sosyal bilimlerde 'sosyal sermaye' olarak adlandırılan bir kavramın kavramsallaştırılması ve işlevselleştirilmesini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, bu tez“literatürde birçok farklı kavram bulunmasına rağmen bilim dünyası neden bu kavramı kavrasallaştırma ve ampirik çalışmalar için işlevsel hale getirme ihtiyacı duydu?”ve“sosyal sermaye kavramına yapılan referansların sayısı 1990'lı ve 200'li yılların başında neden hızlı bir biçimde artmaya başladı?”sorularına cevap aramaktadır. Yukarıda belirtilen iki soruya cevap bulmak ve en popüler bilim adamlarının amprik olarak bu kavramı kullanmak istemelerindeki ana motivasyonu anlayabilmek için bu tez, Google Scholar verilerine göre sosyal sermaye alanında en çok atıf almış akademik çalışmaları detaylı olarak incelemiştir. Bu çalışmanın sonucunda, bu tez, bilim dünyasının giderek daha da karmaşıklaşan sosyoekonomik olguları daha sağlıklı bir şekilde açıklayabilmek ve literatürde hali hazırda bulunan diğer kavramların değişen ve daha da karmaşıklaşan durumlar karşısındaki yetersizliğinden dolayı sosyal sermaye kavramını kavramsallaştırdığını ve işlevselleştirdiğini iddia etmektedir. Ayrıca, bu tez, aynı zamanda sosyal bilim alanında önde gelen akademisyenlerin bu kavramı bağımsız bir değişken olarak kullanarak sosyal sermaye kavramının modern dünyada birçok sosyal ve ekonomik olgu üzerinde etkisi olduğunu kanıtlamakta oldukça başarılı olduklarını ortaya koymuştur. Bu sebeple, bu çalışma sosyal sermaye kavramının hem literatürdeki bağımsız bir değişken olarak açıklayıcı gücü hem de diğer kavramların günümüzün hızlı değişen dünyasında daha karmaşık sosyal ilişkileri ve sosyoekonomik olgularını açıklama konusundaki yetersizliklerinden dolayı kavramsallaştırıldığını, işlevselliştirildiğini ve en nihayetinde sosyal bilimlerde önemli bir popülarite kazandığını iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to make an analysis of conceptualization and operationalization of the concept of 'social capital' in the social sciences. Therefore, this thesis looks for answers to the questions such as why the scientific community focused on the conceptualization and operationalization of this concept more frequently compared to several other concepts which could have gained popularity in social science literature, and how and why the number of references to the concept of social capital started to increase dramatically in literature during the 1990s and 2000s. For answering the two main questions of this thesis, the most cited academic studies according to Google Scholar were examined in detail to comprehend the main framework used by well-known scholars to conceptualize and operationalize the concept of social capital. This thesis identified that the scientific community focused on the conceptualization and operationalization of the concept of social capital due to the explanatory power of the concept as opposed to concepts such as financial capital, physical capital and human capital for the transformation in and complexity of industrial societies. It does so by also examining the types of and questions around measurement while using the concept. Other concepts were considered as less comprehensive for explaining the transformation processes especially in economic development, employment, poverty alleviation and democracy at the micro and macro levels in the modern world. Furthermore, by operationalizing social capital as the independent variable, scholars were also able to capture the post-1990 transformations in the advanced industrialized world better, especially when holding other variables constant. Thus, both its explanatory power and the shortcomings of the other concepts in capturing the transformation led to its appeal.