Önleme yükümlülüğü bağlamında uluslararası hukukta devletin tehlike sorumluluğu
International risk liability of states in international law in the context of liability to prevent
  1. Tez No: 505393
  2. Yazar: TUĞÇE ISAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİD ABDULLAHZADE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Teknolojik gelişmeler, tehlikeli faaliyetlerin gerçekleştirilmesini kolaylaştırmış, yıkıcı etkisini artırmış, uluslararası toplumun çevrenin korunması gibi ortak değerleri açısından tehlike yaratmıştır. Uluslararası haksız fiil sorumluluğu bu gelişmeler karşısında yetersiz kalınca, uluslararası tehlike sorumluluğu yeni bir uluslararası sorumluluk rejimi olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, genel olarak uluslararası tehlike sorumluluğu ile uluslararası tehlike sorumluluğunun bir boyutu olarak önleme yükümlülüğünü incelemek, uluslararası tehlike sorumluluğu ile önleme yükümlülüğünün uluslararası hukuk açısından arz ettiği önemi ortaya koymaktır. Bu çalışmada uluslararası tehlike sorumluluğu ve önleme yükümlülüğü incelenirken, uluslararası tehlike sorumluluğu ile uluslararası haksız fiil sorumluluğu ve uluslararası çevre hukuku arasındaki yakın ilişki göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technological advancements have eased the development of dangerous activities, extended their destructive effects, and jeopardized common values of the international community, such as protection of the environment. When the international tort responsibility failed to satisfy against such advancements, the international risk liability has emerged as a new international liability regime. Purpose of this study is to examine the international risk liability, and the liability to prevent as a dimension the international risk liability, and the importance of international risk liability and liability to prevent in terms of the international law. In this study, in examination of the international risk liability and liability to prevent, the close relation between the international risk liability and international tort responsibility and the international environmental law has been taken into consideration.